Skandal u Nemačkoj, sa tribina grmelo: „Naciste napolje“ /video/

© AFP 2023 / RADEK MICAFudbaleri ujedinjeni protiv rasizma
Fudbaleri ujedinjeni protiv rasizma - Sputnik Srbija, 1920, 19.12.2021
Fudbalska utakmica treće lige u Nemačkoj, prekinuta je zbog rasističkih uzvika upućenih gostujućem igraču Aronu Opokuu. Sa tribina su se čuli majmunski povici, nakon čega je ona normalna većina uzvikivala „Naciste napolje“, aludirajući na ljude koji su omalovažavali fudbalera.
Sudija Nikolas Vinter prvo je prekinuo utakmicu između domaćina MSV Duizburga i Osnabruka u 35. minutu nakon majmunskih povika sa tribina, usmerenih na napadača gostiju Arona Opokua.
„Bio je korner za Osnabruk, a kada je igrač hteo da ga izvede, čuli su se majmunski zvuci sa tribina. On je to odmah primetio, a takođe i pomoćni sudija. Obojica su mi to opisali“, rekao je Vinter.
Vinter je rekao da je to incident „na koji su svi veoma osetljivi i na koji se direktno reaguje“.
„Mogao sam da vidim koliko je šokiran Opoku“, rekao je sudija.
Osnabruk nije želeo da nastavi i utakmica je trajno prekinuta desetak minuta posle incidenta, pri rezultatu 0:0.
„Osnabruk, i to je razumljivo, više nije mogao da igra. Momak je slomljen i svi, ceo tim, je šokiran. I mi smo ostali bez reči", rekao je predstavnik za medije domaćina Duisburga, Martin Halterman, za Magenta TV.
Generalni direktor Osnabrika Majkl Veling rekao je da nije bilo šanse da se igra nastavi.
„Aron je veoma, veoma pogođen i više nije bio u stanju da igra. To je jedan od razloga zašto smo rekli da nećemo da igramo dalje“, kazao je Veling, ističući da rasizmu „nije mesto u društvu, a samim tim ni u fudbalu“.
Veling je naveo i da je Leroj Kvadvo iz Duisburga takođe pretrpeo rasističko zlostavljanje, dok su igrači bili okupljeni na strani posle prvobitnog rasističkog incidenta.
Većina prisutnih navijača iz oba tima pozicionirala se protiv rasizma i, pored ostalog, uzvikivala „Naciste napolje“, dok se stadionom razlegala antinacistička pesma nemačkog benda Die Arzte.
Huligani zasuli bakljama Tadićev autobus – policija reagovala vodenim topovima /video/
Vlahović besneo, a trener poručio: „Morao sam...“ /video/