Košarkaši Srbije - Sputnik Srbija

Karijeva Srbija pobedila sudije i raspucanu Letoniju u drami u Pioniru!

Košarkaši Srbije pobedili su Letoniju rezultatom 101:100 u prvom kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo na debiju novog-starog selektora Svetislava Karija Pešića.
Srbija je nadigrala Letonce u dvorani „Aleksandar Nikolić“ i ostvarila prvi trijumf pred put u Belgiju, gde igra drugo kolo za tri dana (28. novembar).
Orlove je do trijumfa vodio sjajni plejmejker Miloš Teodosić sa 21 poenom i devet asistencija.
Sjajni su bili i Aleksa Avramović sa 17 poena, pet skokova, sedam asistencija i tri ukradene lopte, Alen Smailagić sa 15 i meč-viner Marko Jagodić Kuridža sa 16 poena.
Na drugoj strani partiju karijere je odigrao Rihards Lomaš sa 33 poena uz šut iz igre od 9/15. Dairis Bertans i Andrejs Gražulis su postigli po 17, dok je Kristers Zoriks imao 14 poena.
Srbiji je ovo bila četvrta pobeda u nizu nad Letonijom u svim takmičenjima, pa sada prvo mesto deli sa Belgijancima, koji su prethodno savladali Slovačku sa 83:57 na gostovanju u Grupi A.
Obe reprezentacije su ušle u duel toplo-hladno, ali su Letonci bili ti kojima je šut radio mnogo bolje.
Izabranici Luke Bankija praktično da nisu mogli da promaše, a Srbija, uprkos solidnoj odbrani, nije mogla da ih spreči da postignu poene.
Na kraju prve deonice bilo je 28:33, najviše zbog toga što su gosti šutirali 12/13 iz igre.
Srbija je na krilima Teodosića uspela da se vrati u igru, ali Letonci su posle kraće pauze ponovo krenuli da pogađaju iz svih pozicija.
Uspeli su Orlovi da se vrate u egal, dobro su igrali Smailagić i Avramović pored Teodosića, ali su tada po prvi put u večeri na scenu stupile sudije.
Čudna promena kriterijuma uticala je na odbranu izabranika Svetislava Pešića, a to je više odgovaralo Letoncima, pa je na poluvremenu bilo – 52:56.
Teo je nastavio da briljira i u trećem kvartalu – dok je on bio u igri sve je išlo upravo preko njega.
Letonci su i dalje pogađali šuteve, ali su sve češće i češće ulazili u periode ofanzivne krize.
To je kaznio Rade Zagorac, koji je na kraju treće deonice pogodio prvi i jedini šut na utakmici – za 77:75.
Iako je treća deonica završena dobro, četvrta je počela katastrofalno po Srbiju – serijom gostiju od 8:0.
Sudije su sredinom četvrtine ušle u novu seriju grešaka, što je Letoniju držalo u igri i prednosti, a u jednom trenutku je Pešić dobio tehničku.
Ujedno se povredio i Smailagić, pa je problem za Orlove postajao sve veći i veći, ali... Greške sudija raspalile su naše košarkaše i navijače u dvorani Pionir i napravljen je preokret.
Ipak, u poslednji minut se ušlo u potpunom egalu, sa 98:98.
Bitan momenat desio se na 11,4 sekunde do kraja, kada je Pešić odlučio da pravi faul, a Lomaš sa linije penala doneo izjednačenje.
U napadu za pobedu je Jagodić Kuridža, debitant u reprezentaciji u 35. godini života, iznudio je faul, pa sa linije penala doneo veliki trijumf.
Utakmicu Srbija – Letonija ste mogli da pratite uživo uz Sputnjik:
22:00 25.11.2021
Kraj!
Srbija pobedila Letoniju!
21:53 25.11.2021
40' Poslednji minut!
Jagodić Kuridža je iznudio bacanja. Pogodio je oba. 98:98 na 45,4 sekunde do kraja.
Bertans ne pogađa trojku, ostaje 98:98. 22,9 sekundi do kraja.
Neverovatan faul Kuruca! Dva bacanja za Teodosića.
Teo pravi faul nad Lomašom na 11,4 sekunde do kraja. Pešić želi da naš napad odlučuje o pobedniku.
Lomaš pogađa oba bacanja. 100:100. Tajm-aut Karija na 11,4 do kraja.
Faul nad Kuridžom. 2,8 sekundi do kraja. Pogađa prvo, 101:100. Namerno promašuje drugo, Letonci gube loptu – kraj!
21:50 25.11.2021
39' Izjednačenje!
Letonci promašuju jedno bacanje, a onda duga dvojka Jagodića Kuridže za novu asistenciju Avramovića i izjednačenje – 96:96.
Letonija dolazi do ofanzivnog skoka posle promašaja, a Teodosić ne dolazi do lopte jer je fauliran. Faul nije sviran, pa Letonci imaju osam sekundi za napad.
Zakucao je Čavars za 96:98.
21:48 25.11.2021
38' Tu je Ristić kad je najvažnije
Gražulis kampuje u reketu i to mu donosi laku poziciju za nove poene. Teodosić organizuje napad Srbije, ne pogađa, ali tu je Dušan Ristić – za koš-faul!
94:95!
21:47 25.11.2021
37' Dangubić!
Dobra odbrana Srbije, pa trojka Dangubića posle pasa Teodosića za 91:93.
21:45 25.11.2021
Povredio se Smailagić
U pitanju je skočni zglob zbog kojeg je morao da napusti teren.
21:44 25.11.2021
36' Lomaš, pa Aleksa!
Lomaš ubacuje 30. poen, ali Avramović pokazuje da ima dalek domet, pa uzvraća istom merom – 88:90!
Alen Smailagić - Sputnik Srbija
21:42 25.11.2021
35' Šta rade sudije?!
Tehnička Pešiću zbog prigovora!
Ali, onda zakucavanje Dangubića koje je raspalilo Pionir, a zatim su Letonci izgubili loptu.
Dangubić je iznudio i dva bacanja i pogodio oba – 85:87.
21:40 25.11.2021
35' Marin Sedlaček ne može da veruje
Košarkaški stručnjak koji prenosi utakmicu u ulozi stručnog konsultata ostao je šokiran odlukom sudija da blokadu Kuridže nad Bertansom vide kao faul.
Bertans je, na sreću, pogodio samo jedno bacanje, pa je na šest minuta do kraja – 81:87.
21:34 25.11.2021
34' Srbija u problemu
Zakucavanje Smailagića, a onda konačno novi promašaj Lomaša, ali sledi jako loš napad Srbije i veliki promašaj Trifunovića.
Kažnjava Zoriks trojkom, Pešić traži tajm-aut: 79:86
Navijači Letonije tokom duela protiv Srbije u Pioniru - Sputnik Srbija
21:31 25.11.2021
32' Katastrofalan početak 4/4 za Srbiju
Trojka Lomaša za njegov 27. poen večeras, a onda diskutabilan faul u napadu Smailagića...
Mejeris pogađa oba bacanja, Teodosić baca loptu protivniku u ruke, Gražulis nastavlja rafalnu paljbu, pa Orlovi gube loptu – 77:83.
21:27 25.11.2021
Kraj 3. četvrtine
U završnici treće četvrtine viđen je nešto sporiji ritam, uz dobru igru Letonaca u reketu na obe strane.
Delovalo je kao da će gosti da imaju prednost, ali je Zagorac pogodio prvi šut na utakmici, pa pred poslednjih deset minuta imamo: Srbija – Letonija 77:75.
21:21 25.11.2021
28' Teodosić na 19+6
Nastavlja Srbija da igra tečko u napadu, najviše zahvaljujući Teodosiću koji razigrava, ali i poentira. Plej Virtusa ima 19 poena i 6 asistencija.
Međutim, Letonci i dalje igraju brzo i u serijama, pa se drže u igri. Pešić zove tajm-aut na dva minuta do kraja treće deonice (72:70).
21:14 25.11.2021
25' Nove trojke Letonaca, ali – Srbija odgovara
Lomaš pogađa trojku i Letonci odlaze na +5, ali Kuridža vraća trojku, da bi zatim Teodosić sjajnom reakcijom u odbrani naterao Kuruca na grešku.
Radanov koristi novi savršeni pas Teodosića, pa imamo izjednačenje (66:66).
21:08 25.11.2021
23' Teo diriguje!
Teodosić nastavlja da diriguje i da vodi Orlove ka preokretu. Posle asistencije Avramoviću, stiže i jedna za Smailagića, a Letonci seriju promašaja prekidaju put-bekom Gražulisa.
Maltene momentalno Teo šalje pas preko celog terena za Kuridžu, koji dobija faul i pogađa oba bacanja, ali uz mnogo, mnogo sreće Bertans ponovo pogađa trojku (60:63).
Detalj sa utakmice Srbija – Letonija - Sputnik Srbija
21:06 25.11.2021
22' Avramović razigran
Prve poene u nastavku upisuje Kuruc, ali uzvraća Srbija posle asistencije Teodosića ka Avramoviću. Isti igrač vuče kontru kao brzi voz i upisuje svoj 14. poen, za 56:58.
21:03 25.11.2021
Počelo je drugo poluvreme
20:49 25.11.2021
Kraj 2. četvrtine
Završnica prvog poluvremena obeležena je jako čudnim odlukama sudija i promenom kriterijuma, pošto je odjedanput krenuo da se svira svaki kontakt, u velikoj većini na štetu Srbije.
To je u potpunosti ubilo sav ritam koji je bio u Pioniru, a više je odgovarao Letoncima.
Dairis Bertans je u poslednja dva napada svoje ekipe pogodio dve trojke (jednu uz faul), dok su Orlovi u poslednjem napadu postigli trojku preko Teodosića
Posle 20 minuta: Srbija (Teodosić 17 , Avramović i Smailagić 10) – Letonija (Lomaš 14 , Bertans 13, Zoriks 11) 52:56.
20:41 25.11.2021
18' Smailagić promašio oba bacanja
Pored promašaja, u igru izabranika Luke Bankija potkrale su se i greške. Avramoviću je jedna lopta iscurela iz koša pa serija Srbije nije produžena, ali, na sreću, Kurcu jedva pogađa obruč.
Smailagić nastavlja da muči protivničke visoke igrače, pa veoma lako dolazi na liniju penala, ali promašuje oba bacanja – 46:44.
20:35 25.11.2021
17' Srbija igra sa mnogo energije, Letonci u seriji promašaja
Nastavili su Letonci da igraju brzo i da šutiraju u ranom napadu, ali im sada šutevi ne prolaze kroz obruč.
Serija Srbije nastavila se fenomenalnim Avramovićem, koji je pogodio drugu trojku, da bi zatim Zagorac ukrao loptu, ali, nažalost, Smailagić nije pogodio otvorenu trojku (46:44).