Čudo u Lisabonu – Srbija je na Svetskom prvenstvu!

Fudbalska reprezentacija Srbije plasirala se na Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. pobedom nad Portugalijom u Lisabonu rezultatom 2:1.
Srbiju je na Mundijal vodila samo pobeda na neugodnom gostovanju, a ona je došla golom Aleksandra Mitrovića u 90. minutu.
Orlovi su trijumfom u Lisabonu izborili direktan plasman na SP, dok će Portugalci morati u baraž iz Grupe A.
Prethodno su strelci bili Renato Sančes u drugom i Dušan Tadić u 33. minutu.
Utakmica je počela katastrofalno po Srbiju, pošto je naša reprezentacija primila gol već u drugom minutu.
Bernardo Silva je izvršio pritisak i uzeo loptu Gudelju, usput napravivši manje-više očigledan faul koji sudija Orsato nije video.
Lopta je završila kod Renata Sančesa, a on je rutinski matirao Rajkovića za 1:0 za domaćina.
Zbog reakcije na faul nad Gudeljom selektor Stojković je dobio žuti karton, a Srbija nije klonula duhom i uspela je da se ubrzo konsoliduje.
Mnogo prilika viđeno je na obe strane tokom prvog poluvremena, a najveću za Srbiju u prvih 15 minuta imao je Vlahović, koji je zadrmao stativu.
U 13. minutu su Orlovi umalo primili novi gol posle nove loše reakcije Gudelja, ali je Rajković zaustavio udarac Ronalda.
Srbija je nastavila da napada, imala je nekoliko polu-prilika, ali se sve uglavnom završavalo lošim centaršutevima, što Živkovića, što Kostića.
U 33. minutu je, ipak, konačno pritisak urodio plodom.
Vlahović je na sebe navukao trojicu protivničkih defanzivaca, lopta se odbila do Lukića, a on je vratio povratnu Tadiću koji je sa ivice šesnaesterca matirao nesrećnog Patrisija, kojem je lopta iskliznula iz ruku – za 1:1.
Do kraja poluvremena Portugalci su bili bolji rival, ali se na kraju na pauzu otišlo sa poprilično realnim nerešenim rezultatom.
Piksi je na poluvremenu rešio da izbaci posrnulog Gudelja i da ga zameni Mitrovićem, napadačem koji nije počeo utakmicu jer se nije osećao dobro.
Prva prilika u drugom poluvremenu bila je ispred gola Srbije, ali je Sančes u 52. minutu šutirao direktno u Rajkovića.
Nastavile su da napadaju obe reprezentacije, bilo je dosta prilika, ali nijedna kolosalna.
Verovatno najveću u tim trenucima meča propustio je Vlahović u 77. minutu, kada je sa desetak metara napucao Danila i time propustio priliku da reši pitanje pobednika.
A, onda... Kada su svi mislili da će Portugalija, koja je u poslednjih dvadesetak minuta igrala bunker, remijem proći na Mundijal, desilo se čudo.
Stadion Da Luž je zanemeo kada je u 90. minutu Tadić pogodio Mitrovića u teme, a najbolji strelac u istoriji Srbije još jednom zatresao mrežu protivnika.
Orlovi su izdržali tokom četiri minuta nadoknade, Mitrović je dobio žuti za skidanje dresa – i krenulo je enormno slavlje.
Žreb za Svetsko prvenstvo biće održan u Dohi 1. aprila 2022. godine.
Sudbonosni fudbalski boj mogli ste da pratite uživo uz Sputnjik.
01:19 15.11.2021
Oglasio se i Nole
Novak Đoković - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2021
Novak izgubio glas zbog Orlova: Idemo, Srbija!
Pevaj, Srbijo!
Fudbaleri Srbije proslavljaju gol Tadića protiv Portugalije - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2021
„Vraćam ti se, rode moj!“ – spektakl u svlačionici heroja Srbije /video/
Beograd slavi pobedu Srbije protiv Portugalije - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2021
Srbi slave – uz čuvenu pesmu o Mitroviću /video/
01:18 15.11.2021
Izjava heroja
Aleksandar Mitrović proslavlja pobedu protiv Portugalije u Lisabonu - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2021
„Ljudi, je l' ste vi normalni?“: Mitrović otkrio Piksijeve reči ogrnut zastavom Srbije
22:45 14.11.2021
Mitre, majstorčino!
Aleksandar Mitrović - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2021
Lisabon je video ko je Aleksandar Veliki! /video/
22:38 14.11.2021
KRAJ!!!
Srbija je pobedila Portugaliju i plasirala se na Svetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru!
22:35 14.11.2021
4 minuta nadoknade
22:33 14.11.2021
90' Goooooooooooooool!
Centaršut Tadića, gol glavom Mitrovića! Čudo!
22:32 14.11.2021
89' Ušao Jović
Izašao Kostić
22:30 14.11.2021
Ajde, Dušane, još jedan
22:26 14.11.2021
83' Mitrović...
Konačno jedan savršen centaršut Kostića, direktno na glavu Mitrovića. Nažalost, napadač Fulama sa sedam, osam metara ne uspeva da pogodi okvir gola Patrisija.
22:20 14.11.2021
77' Neverovatno!
Vlahović sa oko deset metara napucava Danila. Lopta se odbija do Mitrovića, ali je on u ofsajdu...
22:14 14.11.2021
71' Ređaju se kartoni...
Pre nekoliko minuta „požuteo“ je Pavlović, a sada i Milenković. Prethodno su u Orsatovu knjižicu upisani selektor Stojković i zamenjeni Gudelj.
22:12 14.11.2021
69' Ušao Radonjić
Menja Živkovića na desnom boku.
22:07 14.11.2021
64' Dve promene Santoša, jedna Stojkovića
Izlaze Mutinjo i Bernardo Silva, na terenu su Palinja i Bruno Fernandeš. Na drugoj strani povređenog Veljkovića menja Uroš Spajić.
22:05 14.11.2021
62' Brani Rajković
Pogrešio je Pavlović, poklonio kontru Portugalcima, ali udarac Sančesa sa dvadesetak metara ide direktno u Rajkovića.
22:03 14.11.2021
60' Povredio se Veljković
U duelu sa Žotom, maltene bez kontakta, povredio se naš štoper. Izgleda da će morati da napusti meč.
22:02 14.11.2021
59' Srbija ponovo oštećena za korner
Centaršut Kostića je zamalo pobegao Vlahoviću. Lopta je usput zakačila Fontea, ali Orsato to nije video, pa ništa od udarca iz ugla.
21:58 14.11.2021
55' Napada i Srbija
Bio je jedan korner, bilo je i opasnih napada po desnom boku, ali zadnja linija portugalske odbrane, predvođena jednim od najboljih štopera sveta Rubenom Dijašom, otklanja svaku nepogodnost.
21:56 14.11.2021
52' Spasila se Srbija
Brzopotezna kontra Portugalaca i slalom Sančesa. Strelac prvog gola je zalomio Veljkovića, a onda imao sve u svojim nogama. Ipak, udarac Sančesa je zaustavljen, iako su Orlovi zakomplikovali izbijanje lopte iz kaznenog.
Od svega Portugalci su dobili korner, ali iz njega ništa nisu uradili.
21:48 14.11.2021