- Sputnik Srbija, 1920, 26.08.2021
DRUŠTVO
Društvene teme, zanimljive priče, reportaže, događaji, festivali i kulturna dešavanja iz Srbije, i ostatka sveta

Koje namirnice i jela ne bi trebalo podgrevati

CC0 / Pixabay / Musaka
Musaka - Sputnik Srbija, 1920, 25.10.2021
Pratite nas
Podgrevanje jela napravljenih od pojedinih namirnica nosi rizik po zdravlje. Inženjer biotehnologije Marija Rakić Ljubomirović otkriva koje namirnice nakon termičke obrade nikako ne treba grejati i kako se jela poput pilava, musake i sarme podgrevaju na bezbedniji način.
Pečurke, spanać, ali i drugo lisnato povrće i ono koje raste pod zemljom — šargarepa, celer, cvekla, krompir, neke su od namirnica koje ne bi smele da se izlažu termičkoj obradi više od jednom.
„Ovo povrće sadrži nitrate. Oni nisu opasni kada se prvi put skuvaju. Međutim, naknadnim podgrevanjem ti nitrati prelaze u nitrite koji kada se unesu u organizam stvaraju jedinjenja koja su potencijalno kancerogena“, objasnila je Marija Rakić Ljubomirović.
Biljno ulje koje je jednom upotrebljeno za prženje hrane nikako ne bi smelo da se koristi ponovo, a jela spremana sa njim takođe ne bi trebalo podgrevati.
Masti životinjskog porekla, poput svinjske masti, imaju višu tačku dimljenja pa se jela sa njima mogu podgrevati.
Kada je o supama i čorbama reč, Marija Rakić Ljubomirović za RTS kaže da se bujon može podgrevati a sve ono što je kuvano u njemu treba da bude oceđeno i da se posebno čuva u frižideru.
CC0 / Pixabay / Jela od pirinča ne bi smela dugo da stoje na sobnoj temperaturi.
Pirinač - Sputnik Srbija, 1920, 25.10.2021
Jela od pirinča ne bi smela dugo da stoje na sobnoj temperaturi.
Prema njenim rečima, zbog opasnosti da pirinač na sebi ima bakteriju Bacillus cereus, ni jela od ove namirnice ne bi trebalo podgrevati jer se na taj način ovaj mikroorganizam može razmnožiti, naročito ako je jelo stajalo duže na sobnoj temperaturi.

Jela od krompira ne podgrevati nikad

Spremljeni krompir koji je potamneo i dobio zelenkasto-plavkastu boju nikako ne sme da se jede.
„Postoji mogućnost da se razvila bakterija Clostridium botulinum. Pogotovo ako je prekriveno aluminijumskom folijom“, naglasila je Marija Rakić Ljubomirović, dodajući da se krompir mora isključivo poklopljen čuvati u frižideru.
Bakterija Clostridium botulinum može se razviti na suhomesnatim proizvodima, u konzervisanim proizvodima. Može izazvati glavobolju, vrtoglavicu, mučninu, povraćanje, povišenu temperaturu, a kod jače kliničke slike može da napadne centralni nervni sistem i izazove paralizu, gušenje, pa i smrtni ishod.
Pravilo je da se povrće koje raste ispod zemlje stavlja u hladnu vodu pre termičke obrade, dok se ono povrće koje raste iznad zemlje kuva kratko i stavlja se u toplu, kipuću vodu.
Piletinu, crveno meso, ribu niti jela spremljena sa njima ne bi trebalo podgrevati.
Sarma, iako sadrži pirinač i crveno meso, može da se podgreva, ali samo da se smlači u rerni zagrejanoj na 70 stepeni.
Pahuljice - Sputnik Srbija, 1920, 24.10.2021
RUSIJA
Ruski lekari savetuju: Izbacite „instant“ kaše, musli i smuti za doručak — oni su najštetniji
Mleko od kurkume - Sputnik Srbija, 1920, 21.10.2021
DRUŠTVO
Čudesni napitak: Zlatno mleko, bomba za imunitet
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala