Misterija drevnog Egipta: Odakle Tutankamonu crni bakar s neba /foto/
© AP Photo / Hassan AmmarZlatna maska kralja Tutankamona u Egipatskom muzeju u Kairu
© AP Photo / Hassan Ammar
Pratite nas
Od kada je otkrivena netaknuta 6. novembra 1922. godine, grobnica dečaka-faraona Tutankamona nepresušan je izvor pitanja, od kojih na mnoge naučnici ne mogu da daju konačan odgovor.
Oko 5000 predmeta pronađeno je u grobnici. Neka od pitanja u vezi sa tim predmetima postala su prave misterije koje kopkaju – ne samo arheologe – nego i stručnjake drugih oblasti. Kada je reč o gvozdenom nožu koji je bio privezan uz faraonovu nogu, zainteresovali su se i astronomi. Zbog čega? U zlatnom sarkofagu faraona Tutankamona otkriven je kosmički bodež, iskovan od meteorskog gvožđa.
Odakle faraonu ovaj nož?
Postoji nekoliko teorija o poreklu legure od koje je izrađen ovaj bodež.
Prvo treba napomenuti da je u to vreme bilo nemoguće naći gvožđe na Zemlji i da će proces dobijanja ovog metala biti otkriven vekovima kasnije. O tome koliko je bio vredan i značajan govori i mesto na kome je pronađen, uz samog faraona.
Neki smatraju da je u pitanju nerđajući čelik koji je moguće dobiti samo u vakuumskim uslovima. Ta teorija prilično je neverovatna jer tadašnji Egipćani nisu posedovali takvu tehnologiju.
The Egyptian pharaoh Tutankhamun's daggers dated around 1323BC. Discovered along with him and the rest of his splendours in his tomb in 1922. One dagger has a hardened gold blade, the other is made from meteoric iron and both with golden sheaths, Impressive craftsmanship. pic.twitter.com/FKLTuyOnsF
— 𝔍𝔦𝔪 ℭ𝔯𝔞𝔦𝔤 (@10thLegio) February 15, 2020
Istraživači sa Milanske Politehnike, Univerziteta u Pizi, i Egipatskog muzeja u Kairu iskoristili su rendgensku fluorescentnu spektrometriju, neinvazivnu tehniku koja može da otkrije molekulski sastav materijala, i utvrdili da oštrica noža sadrži visoki procenat nikla i tragove kobalta, fosfora i drugih retkih materijala koji sugerišu da je prvobitni materijal vanzemaljskog porekla.Sastav materijala je vrlo sličan specifičnim meteoritima u blizini Zemlje.
„Utvrđeno je da jedan meteorit, nazvan karga, ima takav odnos nikla i kobalta kakav je otkriven u sastavu bodeža. Fragmenti meteorita su pronađeni 2000. godine u naslagama krečnjaka u Mersa Matruhu, luci oko 250 km zapadno od Aleksandrije“, kaže istraživač Danijela Komeli.
Toj teoriji u prilog ide činjenica da su Egipćani gvožđe nazivali „crni bakar s neba“.
Ako bi ovo bilo tačno, i ako je faraonski gvozdeni nož vanzemaljskog porekla 2 to je bi bilo najkompletnije objašnjenje kojim bi se potvrdila i eventualna kristalna struktura materijala koju je moguće dobiti samo u vakuumskim uslovima.
Dok se naučnici ne usaglase misterije nastavljaju da se množe, piše Nacionalna geografija.