- Sputnik Srbija, 1920
NAUKA I TEHNOLOGIJA

Naučnici na korak od ostvarenja Teslinog sna /video/

© Sputnik / Evgeniй Biяtov / Uđi u bazu fotografijaPrazdnovanie юbileя Nikolы Teslы v Moskve
Prazdnovanie юbileя Nikolы Teslы v Moskve - Sputnik Srbija, 1920, 01.09.2021
Pratite nas
Viziju da o bežičnom prenosu električne energije na bilo koju tačku na planeti Nikola Tesla imao je još početkom 20. veka, a na temeljima njegovih izuma naučnici su osmislili sistem po kome bi naši mobilni telefoni uskoro mogli da se automatski pune bez utikača, kablova ili žica čim uđemo u neku prostoriju.
Tesla je želeo je da napravi elektromagnetni talas koji će putovati po svetu šetajući između tla i sloja atmosfere koji se naziva jonosfera. Tako bi ljudi mogli da iskoriste energiju jednostavnim pretvaranjem elektromagnetnog polja u električnu struju pomoću magnetne indukcije. Teslina ideja nije uspela ali je inspirisala nove načine za postavljanje bežične energije na velikim prostorima.

Prostorija za bežično punjenje

Naučnici sa Univerziteta u Tokiju zajedno sa kolegama sa Mičigenskog univerziteta osmislili su prostoriju koja može bežično istovremeno da napaja više uređaja poput telefona, ventilatora i svetla.
Oni su objavili svoj rad u časopisu „Nejčer elektroniks“.
Iako bežično punjenje samo po sebi nije novost, bežične stanice za punjenje nedavno su stekle određenu popularnost, s tim što rade samo u vrlo kratkom dometu i nisu ništa više od zamene kabla.
Međutim, japanski istraživači pretvorili su čitavu metalnu sobu u bežični punjač korišćenjem elektromagnetnog polja generisanog električnim napajanjem.
Prvo su izgradili prostoriju dimenzija 3h3h2 metra sa podom, plafonom i zidovima od aluminijumskih kondenzatora u kućištu.
Kondenzatori su prenosili električnu struju kroz pod, plafon i zidove, što je stvaralo magnetno polje koje je kružilo u prostoriji. Uređaji opremljeni malim prijemnicima zavojnica tada su mogli da napajaju ovo magnetno polje.
Istraživači su napunili telefon i upalili svetlo i ventilator u prostoriji u isto vreme – i to sve bez žica.
Vodeći autor studije Takuja Sasatani rekao je da je tim otkrio da je bežični prenos energije najmanje 50 odsto efikasan u većini prostorije.
Ovaj nedostatak postigli su generisanjem drugog magnetnog polja dizajniranog da popuni „mrtve zone“ prve.
„Dva polja generisana unutar volumena međusobno se kompenzuju“, rekao je on.
I još ima prostora da se napreduje. Trenutni dizajn najbolje funkcioniše kada je zavojnica prijemnika dobro usmerena u odnosu na magnetno polje.

„Ako odete 90 stepeni od najbolje orijentacije, nećete dobiti nikakvu energiju. To je slaba tačka sadašnjeg sistema. Možda bismo u budućnosti mogli da napravimo polja koja idu i u različitim pravcima“, rekao je dr Sasatani.

Dr Sasatani je naveo da bi prve primene tehnologije mogle biti male, poput kutija za bežično punjenje ili ormara, ili bi se mogla koristiti za napajanje sićušnih uređaja koji ne zahtevaju mnogo energije.

Uticaj na zdravlje

Stručnjak za zdravlje i uticaj elektromagnetnog polja Rodni Kroft sa Univerzitetu Volongong naveo je da je potrebno „više od kratkog modela koje je sproveden u tom radu“, piše Ej-Bi-Si net.
„Zbog složenosti polja, biće potrebno mnogo temeljitije ispitivanje kako bi se osiguralo da su izloženosti (zračenju) zaista u skladu sa međunarodnim standardima“, rekao je on.
„Ništa ne ukazuje na to da će izloženost biti iznad dozvoljenog, ali očigledno moramo da se uverimo pre nego što budemo sigurni.“
Pogledajte i emisiju „Sputnjik intervju“ u kojoj su tema bili Teslini talasi:
Promocija knjige „Nikola Tesla. Buđenje sile. Izlaz iz Matrice“  - Sputnik Srbija, 1920, 14.07.2021
EKSKLUZIVNO Ruski naučnik: Tesline ideje stižu u naš svet - bude i sve pokreću / video /
Nikola Tesla ilustracija - Sputnik Srbija, 1920, 29.11.2020
Ostvaruje se Teslino predviđanje: „Anti-laseri“ približavaju čovečanstvo bežičnoj budućnosti
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala