„Crveni alarm za čovečanstvo“: Novo upozorenje svetskih eksperata /video/

© AP Photo / Petros KaradjiasPožar na grčkom ostrvu Evija
Požar na grčkom ostrvu Evija - Sputnik Srbija, 1920, 09.08.2021
Pratite nas
Požari, poplave i ekstremni vremenski uslovi širom sveta poslednjih meseci samo su najava onoga što se može očekivati ako se nastavi globalno zagrevanje, upozorili su naučnici. To potvrđuje i najveći svetski izveštaj u kom su iznete procene kako će globalno zagrevanje promeniti svet u narednim decenijama.
U toku je predstavljanje zaključaka studije koju je izradio Međuvladin panel za klimatske promene — grupa Ujedinjenih nacija koja je pregledala više od 14.000 naučnih radova.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je ocenio da ovaj izveštaj predstavlja crveni alarm za čovečanstvo, preneo je portal „Indeks“.
„Ako sada udružimo snage, možemo da sprečimo klimatsku katastrofu. Današnji izveštaj je jasno pokazao da nema vremena za odlaganje, niti mesta za izgovore“, poručio je Gutereš.
Naučnici su u studiji istakli da je štetan uticaj čovečanstva na klimu činjenica. Svet je, kako se upozorava, blizu nekontrolisanog zagrevanja, za šta su nedvosmisleno krivi ljudi.
„Samo je zagarantovano da će se situacija pogoršavati“, izjavila je koautorka izveštaja Linda Merns, viša naučnica zadužena za klimu u američkom Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere, prenosi AP.
„Ne vidim nijedno područje koje je bezbedno. Nigde da pobegnete, nigde da se sakrijete“, ukazala je ona.
U izveštaju se tvrdi da je gotovo celokupno zagrevanje koje se dogodilo od predindustrijskog doba bilo uzrokovano oslobađanjem gasova koji zadržavaju toplotu, poput ugljen-dioksida i metana. Većina toga je rezultat spaljivanja fosilnih goriva — uglja, nafte, drveta i prirodnog gasa.
Naučnici kažu da je samo delić porasta temperature zabeležen od 19. veka mogao biti posledica prirodnih faktora.

Pet scenarija

U izveštaju, u čijoj izradi je učestvovalo više od 200 autora, razmatrano je pet scenarija, a zaključak je da će već za 10 godina biti premašena temperatura koju su svetski lideri zacrtali kao cilj u okviru Pariskog klimatskog sporazuma.
Morska struja - Sputnik Srbija, 1920, 07.08.2021
Nestanak jednog prirodnog fenomena mogao bi imati katastrofalne posledice po ceo svet
Čak i najdrastičniji rezovi u smanjenju emisije štetnih gasova, verovatno neće pomoći da se ograniči rast temperature na 1,5 stepeni Celzijusovih u odnosu na predindustrijski nivo, što je cilj dogovoren u okviru Pariskog klimatskog sporazuma.
U izveštaju na 3.000 stranica zaključuje se da se topljenje leda i porast nivoa mora već ubrzava, i da se očekuje pogoršanje i sve nepovoljniji vremenski događaji, od oluja do toplotnih talasa.
Iako najveći deo izveštaja daje mračnu sliku o uticaju ljudi na planetu i posledicama koje će takav uticaj imati u budućnosti, naučnici poručuju da je katastrofalno uništavanje ledenog pokrivača i naglo usporavanje okeanskih struja malo verovatno, mada se ne može isključiti, preneo je Tanjug.
Zemljina lopta u rukama čoveka - Sputnik Srbija
Sve vesti iz sveta

Pročitajte ovde

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala