Olimpijske igre u Tokiju
Košarka, tenis, odbojka, vaterpolo... Srbija na Olimpijskim igrama u Tokiju ima 86 predstavnika – ko su oni, kada nastupaju i šta se od njih očekuje saznajte uz Sputnjik sport.
Luka Dončić i Nikolas Batum – OI Tokio - Sputnik Srbija

Luka i Slovenci kroz dramu poraženi od Francuza!

Luka Dončić i košarkaši Slovenije poraženi su u polufinalu olimpijskog turnira od Francuske rezultatom 90:89.
Slovenci su bili bolji u prvom poluvremenu, ali je Francuska uspela da preokrene rezultat i obezbedi medalju.
Meč je rešen u poslednjim sekundama, Klemen Prepelič je imao priliku da donese pobedu, zaleteo se na koš u finalnom napadu, ali ga je na obruču sačekao Nikola Batum i izblokirao.
Luka Dončić je potrošio dobar deo napada, tražio je pokušaj za šut, nije uspeo, dodao je loptu Prepeliču, ali on nije imao dovoljno snage da pogodi.
Slovenci su odlično startovali utakmicu, pronašli su rešenje za visoke centre Francuske i lob pasovima napadali obruč.
Dončić i Majk Tobi su bili odlični u tom segmentu, a sjajna prva četvrtina prepuna poena završena je sa dva poena prednosti na kontu slovenačkog tima – 29:27.
Ritam je oslabio u nastavku, Francuska je pokazala nameru da zapreti, ali se to nije dogodilo u punom zanosu pa je ekipa Slovenije na veliki odmor otišla sa dva poena prednosti.
Ipak, preokret se dogodio u trećoj deonici, razigrali su se šuteri francuske ekipe, pre svih Evan Furnije i Nando de Kolo, trojke su padale sa svih strana, a odbrana Slovenije nije imala dovoljno dobra rešenja.
Francuzima to nije bilo dovoljno za kraj, prava drama je viđena u poslednjoj deonici kada su slovenački igrači pronašli energiju i načine da sustignu prednost.
Na kraju, meč je odlučen u poslednjim trenucima, blokadom Batuma, što znači da će u finalu igrati Francuska i Sjedinjene Američke Države, dok će se za bronzu boriti Slovenija i Australija.
Najefikasniji u pobedničkom timu bio je De Kolo sa 25 poena, Furnije je imao 23, dok je bivši košarkaš Mege Timoti Luvavu bio sjajan sa 15 poena.
Doprinos je imao i Rudi Gober sa devet poena i 16 skokova, a odličnu rolu zabeležio je Žerson Jabusele sa devet poena.
Za Sloveniju je sjajan bio Tobi sa 23 poena i osam skokova, Prepelič je završio duel sa 17 poena, dok je Dončić imao tripl-dabl sa 16 poena, deset skokova i 18 asistencija.
Dvocifreni učinak upisali su još Jaka Blažič sa 14 i Vlatko Čančar sa 11 poena i devet skokova.
Tok meča ste mogli da pratite uživo uz Sputnjik sport.
14:48 05.08.2021
40' – Batum! Pobeda Francuske!
Imali su Slovenci napad za pobedu, Dončić je komplikovao, ostavio je Prepeliču vruć krompir, bek Slovenije se zaleteo na koš, ali ga je Batum blokirao.
Pobeda Francuske – 90:89.
14:45 05.08.2021
40' – Prepelič!
Trojka! Slovenija ima samo poen zaostatka – 90:89.
14:43 05.08.2021
40' – Jedno slobodno bacanje, ali i faul!
Prepelič je ubacio samo jedno za 90:86, ali je zatim naterao Furnijea na faul u napadu.
14:41 05.08.2021
39' – Luvavu!
Blažič je imao trojku, promašio je, ali je na drugoj strani pogodio Luvavu.
Francuska vodi 90:85.
14:40 05.08.2021
38' – Konfuzija!
Loš napad Slovenije pratio je čudan napad Francuske koji je završen faulom nad Goberom.
Promašio je oba – Francuska vodi 87:85.
14:38 05.08.2021
37' – Spektakl!
Trojka francuskog beka, ali potom koš uz slobodno bacanje za Slovenca.
Promašio je, uhvatio je loptu Tobi pogodio iz faul!
Izjednačeno je 85:85.
14:36 05.08.2021
37' – Tehnička!
Bunili su se francuski igrači kao i ceo stručni štab pošto je Dončić pronašao Blažiča za lake poene.
Poen je razlike, Francuska vodi 82:81.
14:32 05.08.2021
36' – Sudije u prvom planu!
Lopta je udarila u tablu pre nego što je stigla blokada francuskog tima, protesti Blažiča su završili tehničkom, a potom i trojkom De Koloa.
Francuska vodi 82:78.
14:30 05.08.2021
35' – Tobi!
Dončić se zaleteo, potom je probao Prepelič, ali je Tobi poentirao za 78:78.
14:29 05.08.2021
34' – Alej-up!
Ponovo je prošla akcija Dončića i Tobija – Francuska vodi 78:76.
14:26 05.08.2021
33' – Furnije!
Pet poena u nizu za šest poena razlike – 78:72.
14:24 05.08.2021
32' – Poen!
Dončić je briljantno dodao loptu Dimecu za lake poene.
Francuska vodi 71:70.
14:23 05.08.2021
31' – Blažič!
Vratila se Slovenija novom trojkom – 71:68 za Francusku.
14:21 05.08.2021
30' – Velika borba!
U poslednju deonicu se ulazi sa šest poena viška za Francusku.
Rezultat je 71:65.
14:19 05.08.2021
29' – Blažič!
Trojka bivšeg igrača Zvezde – 71:65 za Francusku.
14:17 05.08.2021
29' – Ima šanse!
Trojka Gregora Hrovata posle promašaja francuskog tima – 69:62.
14:15 05.08.2021
28' – Deset razlike!
Francuska je stigla do dvocifrene prednosti, loša, loša odbrana Slovenije – 69:59.
14:11 05.08.2021
26' – De Kolo!
Loša odbrana Slovenije, De Kolo je ostao sam na šutu i pogodio trojku za 63:56.
14:09 05.08.2021
25' – Konačno!
Slovenija se otrgla od stiska Francuske, Dončić je ponovo proigrao Tobija na obruču za 60:54.
14:04 05.08.2021