Košarka, tenis, odbojka, vaterpolo... Srbija na Olimpijskim igrama u Tokiju ima 86 predstavnika – ko su oni, kada nastupaju i šta se od njih očekuje saznajte uz Sputnjik sport.

„Bog je imao plan“ – zlato posle skoro 100 godina /video, foto/

© REUTERS / EDGARD GARRIDOHidilin Dijaz, filipinska dizačica tegova, olimpijska šampionka
Hidilin Dijaz, filipinska dizačica tegova, olimpijska šampionka - Sputnik Srbija, 1920, 01.08.2021
Filipini su osvojili medalju na Olimpijskim igrama prvi put u istoriji, posle skoro 100 godina pokušavanja.
Veliku radost Filipincima donela je dizačica tegova Hidilin Dijaz, koja je osvojila zlato.
Filipini se na Igrama takmiče još od Pariza 1924. godine, ali nikada do sada nisu uspeli da osvoje bilo kakvo odličje.
Dijaz je osvojila ono najsjajnije u kategoriji od 55 kilograma, a usput je postavila i olimpijski rekord sa ukupno podignutom težinom od 224 kilograma kroz dva dizanja.

„Mnogo sam toga žrtvovala. Nisam mogla da budem sa roditeljima mesecima i godinama, a sam trenažni proces je bio izuzetno mučan. Ali, Bog je imao plan“, rekla je Dijaz.

Tridesetogodišnjakinja iz Zamboange, inače, radi u tamošnjem vazduhoplovstvu.
Ona je u finalnom okršaju savladala Kineskinju Liao Ćijun, prethodnu vlasnicu svetskog rekorda.
Dijaz i Ćijun su u prvom dizanju podigle po 97 kilograma. Kineskinja je zatim podigla težinu od 126 kilograma, a Filipinka je nadmašila za 1 kilogram – i postavila olimpijski rekord.