Oliver Stoun: Američki mediji izvrću istinu, a Rusija i Srbija su predstavljeni kao propagandisti

© Sputnik / Alekseй Družinin / Uđi u bazu fotografijaOliver Stoun i Vladimir Putin
Oliver Stoun i Vladimir Putin - Sputnik Srbija, 1920, 11.07.2021
Pratite nas
Slavni američki reditelj, scenarista i producent, dobitnik tri Oskara, Oliver Stoun u nedavnom intervjuu povodom objavljene autobiografije i Festivala u Kanu kaže da su u filmskom svetu Rusija i Srbija često predstavljeni kao propagandisti, a oni koji se bore protiv njih kao jedini koji polažu pravo na istinu.
U svojoj nedavno objavljenoj autobiografiji „U poteri za svetlom“ otvoreno govori o raspodeli snaga u savremenom svetu.
„Nije važno da li govorimo o sadašnjosti, prošlosti, dalekoj istoriji. Istinu je uvek bilo teško pronaći. Istina zahteva mnogo istraživanja, jasnog promišljanja i istorijski kontekst - ali čak i tada ne možeš biti potpuno siguran... Što se tiče političkog argumenta o lažnim vestima, koji je aktuelan u Sjedinjenim Državama, zvanični američki mediji već godinama izvrću istinu o svetu, kreirajući ideološku borbu između SAD i njenih neprijatelja, što je besmislica. Zaključak je da ima mnogo lažnih vesti u mejnstrim medijima. I onda kada čujem mejnstrim medije kako optužuju disidentske da fabrikuju lažne vesti, to me uvek nasmeje“, rekao je Stoun u intervjuu za Novosti.
U knjizi, pored ostalog, kaže da se „patriotizam najbolje prodaje“ i da to važi za skoro svaku zemlju na svetu.
„Svakako važi za Sjedinjene Američke Države gde smo, od 2001. godine, imali mnoštvo filmova sa ratnom tematikom koji podržavaju američko gledište o ’ratu protiv terorizma‘, kao i odnose SAD sa zemljama poput Rusije i Kine. To je loše za ceo svet jer, kao što uvek govorim, mogli bismo imati mir između velikih sila“. ističe američki reditelj.
Govoreći o srpskom kandidatu za Oskara „Dara iz Jasenovca“ Stoun kaže da je to donekle tipičan primer američkog uskog pogleda na svet, gde su Rusija i Srbija često predstavljeni kao propagandisti, a oni koji se bore protiv njih kao jedini koji polažu pravo na istinu. Navodi da to nije fer i pošteno, ali „tako nalaže ’pravilnik‘ onih koji veruju da su superiorna bića“.
Na pitanje može li se biti politički neutralan u današnjem svetu i imati dobre odnose istovremeno i sa SAD, Evropskom unijom, Rusijom i Kinom, on tvrdi da je to izuzetno teško.
„A uostalom, šta je neutralnost? Često, neutralan znači biti popustljiv i ne uvrediti nikoga i ništa. Svet je definitivno u jednoj veoma osetljivoj fazi, bar je tako na Zapadu, gde svako jasno i čvrsto izraženo mišljenje može biti ocenjeno kao ’bezosećajno‘ ili nešto slično tome. Ovo je izuzetno teško vreme za filmske autore“, ističe Stoun.
Oliver Stoun se vraća na Kanski festival, gde će sutra svetsku premijeru imati njegov dokumentarac „JFK Revisited: Through the Looking Glass“, u kome se pojavljuju nedavno deklasifikovani dokazi i svedočenja u vezi sa atentatom na američkog predsednika 1963. godine, uključujući tim forenzičara, medicinskih i balističkih stručnjaka, istoričara i svedoka.
Pročitajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala