Fudbaleri Italije slave titulu šampiona Evrope - Sputnik Srbija

Italija posle drame i penala osvojila Evropsko prvenstvo!

Fudbaleri Italije osvojili su titulu šampiona Evrope pobedom protiv Engleske posle boljeg izvođenja jedaneasteraca. U dramatičnoj utakmici na Vembliju posle 120 minuta rezultat na semaforu bio je 1:1, a nakon penala Azuri su rezultatom 3:2 savladali Gordi Albione.
Tragičari Engleske su Markus Rašford, Džejdon Sančo i Bukajo Saka koji su promašili penale, dok je na drugoj strani Điđio Donaruma sa ključnim intervencijama heroj Auzura. Novi golman Pari Sen Žermena proglašen je i za najboljeg igrača turnira.
Engleska ni posle 55 godina nije uspela da dođe do trofeja, te post koji traje od 1966, kada su osvojili Svetsko prvenstvo, nije prekinut. Italija zasluženo dolazi do pobede i titule šampiona Evrope, prve posle 1968. godine.
Izabranici Gereta Sautgejta otvorili su utakmicu kao iz snova. Posle kornera Lorenca Insinjea usledila je strašna kontra koju je krunisao levi bek Luk Šo.
Hari Kejn je poslao loptu na desni bok, tamo se nalazio Kiran Tripije koji je poslao sjajan pâs na drugu stativu. Tamo se nalazio Šo kom nije bilo teško da savlada Donarumu.
Bio je ovo šok za „azure“ i bilo im je potrebno više od pola sata da se oporave. Igralo se u jakom ritmu, Englezi su pritiskali na startu, ali nije bilo većih prilika.
Italijani su bili bez konkretnog napada veći deo prvog poluvremena, a prvu dobru šansu imali su tek u 35. minutu. U međuvremenu nije bilo prilika na obe strane, a tu monotoniju razbio je Federiko Kjeza.
Talentovani fudbaler lepo je prošao kroz sredinu terena, šutirao je slabijom levom i to je učinio dobro. Ipak, ne toliko dobro da bi postigao gol.
Italija je zaigrala mnogo bolje u završnici poluvremena, Engleska se povukla, ali dobro se branila i na pauzu se otišlo sa rezultatom 0:1.
„Gordi albioni“ bili su nešto bolji rival u prvom poluvremenu, a drugo je potpuno pripalo Italijanima. Roberto Manćini očigledno je rekao prave stvari igračima na poluvremenu jer su „azuri“ leteli.
Dominirali su, kako u posedu, tako i u šutevima ka golu i većinu drugog perioda igralo se ispred gola Džordana Pikforda.
Napadali su Italijani, i u 67. minutu uspeli su da izjednače. U velikoj gužvi u kaznenom prostoru Engleske najbolje se snašao Leonardo Bonući i udarcem sa dva metra pogodio je mrežu.
Italijani su nastavili sa žestokim napadima, Engleska je izgledala jako loše, ali nisu uspeli da po drugi put savladaju Pikforda i domaćin se ubrzo oslobodio pritiska.
U završnici poluvremena utakmica je bila i na kratko prekinuta jer je jedan navijač uleteo na stadion, ali ubrzo je nastavljena. Mreže su mirovale, te se ušlo u produžetak.
Engleska je u produžetku bila bolji rival, igralo se više ispred gola Italije, ali ekipa Gereta Sautgejta to nije znala kako da materijalizuje.
U 108. minutu Stouns je za milimetar promašio loptu, u 111. Sterling je imao šansu, pa je zatim u 114. Žoržinjo dobro prošao jer nije dobio direktan crveni karton.
Svašta se dešavalo, ali golova nije bilo i pristupilo se penalima.
U penal seriji Engleska je imala veliku šansu jer je Andrea Beloti na startu promašio. Bili su u prednosti Gordi Albioni, ali istu je neutralisao Markus Rašford katastrofalno izvedenim penalom.
Zatim je i Sančo promašio, te je Žoržinjo imao šansu da bude heroj. Ipak, vezni igrač Italije nije prevario Pikforda, golman ga je pročitao i ponovo je rezultat bio „nerešen“.
Pod znacima navoda jer je Bukajo Sako u istoj seriji trebalo da pogodi i onda bi rezultat bio 3:3 – i nastavilo bi se dalje sa penalima. Ipak, Donaruma je sjajnom intervencijom odbranio i time je doneo Italiji titulu šampiona Evrope.

00:12 12.07.2021

Najbolji igrač turnira – Điđio Donaruma.

00:11 12.07.2021

Bukajo Saka promašio je odlučujući penal.

23:54 11.07.2021

„Vraća se u Rim!“

1:0 – Domeniko Berardi siguran na startu!
1:1 – Kejn odličan!
1:1 – Pikford odbranio penal Belotiju!
2:1 – Megvajer pogađa, prednost Engleske!
2:2 – Bonući je savladao Pikforda.
2:2 – Rašford pogodio stativu! Da li će biti tragičar?
2:3 – Bernardeski po sredini gola!
2:3 – DONARUMA ODBRANIO PENAL SANČU!
2:3 – PIKFORD ODBRANIO PENAL ŽORŽINJU!
2:3 – SAKA PROMAŠIO! ITALIJA JE ŠAMPION EVROPE!

Jedaneasterci odlučuju šampiona Evrope!

23:37 11.07.2021

Drama dostiže vrhunac!

23:32 11.07.2021

Florenci je zamenio Emersona, a na drugoj strani u igru će ući Rašford i Sančo. Svi da bi šutirali penale.

Đorđo Kjelini faulira Bukaja Saku (Italija — Engleska) - Sputnik Srbija, 1920
Italijan podelio javnost – majstorija ili bezobrazluk? /video, foto/
23:30 11.07.2021

Dobro je prošao sa samo žutim kartonom. Nastradao je Griliš nakon što je igrač Čelsija išao đonom na loptu.

23:27 11.07.2021

Sterling se našao u šansi, ali lopta ga nije najbolje slušala i Kjelini je uspeo da reaguje!

23:24 11.07.2021

Prvo je blokiran udarac Griliša, a zatim je Stouns za milimetar promašio loptu i Donaruma je uspeo da reaguje. Sreća za Italiju.

23:23 11.07.2021

Pikford je jedva smirio loptu. Opsan pokušaj krilnog napadača iz slobodnog udarca.

23:21 11.07.2021
23:18 11.07.2021
Detalj sa utakmice Italija – Engleska - Sputnik Srbija

Bez golova posle prvog produžetka.

23:15 11.07.2021

Emerson je poslao oštar centaršut, ali Bernardeski nije uspeo da dođe do lopte. Pikforda je pogodila lopta, potom ni Beloti nije uspeo da zahvati dobro loptu i propala je prilika.

23:11 11.07.2021

Lokateli je zamenio Veratija, a Griliš je ušao umesto Maunta.

23:08 11.07.2021

Solidan pokušaj, ali pored stative.

23:07 11.07.2021

Imao je sve ovo vreme sveta, ali je oklevao i Kjelini je na vreme reagovao.

23:05 11.07.2021

Očekivano niko ne želi da rizikuje na startu produžetka.

23:01 11.07.2021

Očekuje nas još trideset minuta igre!

22:56 11.07.2021
22:55 11.07.2021

Berardi je centrirao, a lopta je zamalo bila viša od Kristantea.

22:52 11.07.2021

Ako se nešto ne promeni na terenu, gledaćemo produžetke.

22:49 11.07.2021

Šest minuta nadoknade.

22:47 11.07.2021
Detalj sa utakmice Engleska – Italija - Sputnik Srbija

Navijač je ušao na teren, redari su ga uhvatili i meč je nastavljen.

22:45 11.07.2021

Prinudna izmena Manćinija.

22:43 11.07.2021

U ovim trenucima Englezi igraju mnogo bolje nego tokom većeg dela drugog poluvremena.

22:42 11.07.2021

Činilo se da će izaći iz igre, ali ostaje.

22:40 11.07.2021

Voker je oborio Kjezu, ali Kujpers nije dosudio faul.

22:36 11.07.2021

Katastrofa.

22:34 11.07.2021

Kristante je bio u šansi, ali se spetljao i među trojicom igrača Engleske nije uspeo da uputi udarac.

22:33 11.07.2021

Kasnio je Džordan Pikford, Berardi je prvi došao do lopte, ali nije uspeo najbolje da zahvati loptu i šutirao je preko prečke.

22:30 11.07.2021

Izašao je Kiran Tripije, a u igri je Bukajo Saka. Sautgejt menja formaciju i prelazi da sa četvoricom u poslednjoj liniji.

22:26 11.07.2021

Leonardo Bonući!

Iskoristio je gužvu u kaznenom prostoru i pogodio za 1:1!

22:23 11.07.2021

Džon Stouns šutirao je pod prečku, a Donaruma je bio fokusiran i lako je odbranio.

22:21 11.07.2021

Kjeza je šutirao sjajno, a Pikford je još bolje odbranio!

22:20 11.07.2021

Dobar napad Italijana, ali sve je upropastio Kjeza koji je igrao rukom u kaznenom Engleske.

22:17 11.07.2021

Italijanski napadač šutirao je iz teške pozicije, uputio je jak udarac, a Pikford je bio dobro postavljen i odbranio je.

22:16 11.07.2021

Šo je poslao centaršut iz slobodnog udarca. Megvajer je šutirao, ali nije bio u najboljoj poziciji i lopta nije ušla u okvir gola.

22:13 11.07.2021

Previše solira krilni napadač. Ušao je u kazneni, šutirao snažno, ali je lopta bila bliža korner zastavici, nego stativi.

22:10 11.07.2021

Odlična pozicije iz slobodnog udarca, ali Insinje nije uspeo da pošalje loptu u okvir gola.

22:08 11.07.2021
Detalj sa utakmice Italije – Engleska - Sputnik Srbija

Pao je Rahim Sterling, ali je Bjorn Kujpers odmahnuo glavom. Ništa od penala.

22:05 11.07.2021

Englezi imaju prvi napad u nastavku.

21:50 11.07.2021
21:48 11.07.2021

Pokušao je sa trideset metara. Šut je otišao daleko pored stative.

21:45 11.07.2021

Solidan pokušaj, ali lopta je išla po sred gola.

21:44 11.07.2021

U finišu poluvremena igra se uglavnom ispred gola Engleske. Ipak, Italijani za sada to nisu u stanju da materijalizuju.

21:38 11.07.2021

Engleska zasluženo vodi, Italija se tek krajem poluvremena probudila nakon početnog šoka i primljenog gola u drugom minutu.

21:36 11.07.2021

Luk Šo izborio se za loptu, uputio je oštar centaršut i nije uspeo da pronađe Kejna. Bio je blizu.

21:35 11.07.2021

Federiko Kjeza odlično je prošao kroz sredinu terena. Približio se kaznenom, uputio snažan udarac i šutirao malo pored stative.

21:33 11.07.2021

Emerson nije bio spreman na takvo dodavanje i nije uspeo da dođe do lopte pre nego što je ona otišla u gol-aut.

21:31 11.07.2021

Tom Kruz i Dejvid Bekam na utakmici. I još mnogo poznatih ličnosti.

21:28 11.07.2021

Najgori mogući scenario se odvija za Italiju. Primili su rano gol i nisu uspeli odmah da se oporave. Prošlo je pola sata igre i nisu imali nijednu konkretnu šansu.

21:25 11.07.2021

Jedan od ključnih igrača Italije nastavlja utakmicu, iako je jasno da je u bolovima.

21:23 11.07.2021

Žoržinjo se nalazi van terena, ima problem sa povredom. Mančini će možda morati da reaguje.

21:18 11.07.2021

Najbrži gol u istoriji u finalima EP.

21:17 11.07.2021

Prošlo je sedamnaest minuta, a Italija još nije organizovala dobar napad. Engleska za sada mnogo bolje stoji, vrši visok presing i zasluženo vodi.

21:14 11.07.2021

Italijani izgledaju izgubljeno. Još se nisu oporavili od šoka s početka utakmice.

21:12 11.07.2021

Kejn je poslao odličnu loptu ka Tripijeu koji je imao mnogo prostora za centaršut. Poslao je loptu u kazneni, ali sada dosta slabije nego u drugom minutu.

21:09 11.07.2021

Enlgeska je odmah povela i utakmica se otvorila.

21:07 11.07.2021

Imala je Italija šansu iz slobodnog udarca. Insinje je preuzeo odgovornost i šutirao snažno preko prečke.

21:01 11.07.2021

Sjajan centaršut Kirana Tripijea, na drugoj stativi bio je Luk Šo koji je odlično zahvatio loptu i pogodio.

20:13 11.07.2021
Navijači Engleske u Londonu pred finale Evropskog prvenstva - Sputnik Srbija, 1920
Incidenti u Londonu pred finale EP /video/
20:00 11.07.2021
Trofej namenjen šampionu Evrope - Sputnik Srbija

Trofej je spreman.

19:58 11.07.2021
19:53 11.07.2021

Prvo finale za Englesku na Evropskom prvenstvu. Ujedno i prvo finale na velikom turniru u poslednjih 55 godina. Engleska je poslednji put finale Svetskog ili Evropskog prvenstva igrala 1966. kada su i osvojili, te je to najduže čekanje, u odnosu na prvo odigrano odigrano finale, neke evropske selekcije u istoriji.

Atmosfera ispred stadiona.

19:51 11.07.2021

U 21 čas kreće veliko finale Evropskog prvenstva.

Došli smo do same završnice, te ostanite uz Sputnjik sport i ispratite utakmicu Engleske i Italije.