Nemanja Bjelica - Sputnik Srbija

Šok – Srbija debaklom u Beogradu izgubila kartu za Tokio!

Muška košarkaška reprezentacija Srbije doživela je šokantan poraz u finalu kvalifikacionog turnira za plasman na Olimpijske igre od ekipe Italije rezultatom 102:95 i neće igrati u Tokiju!
Nemanja Bjelica - Sputnik Srbija, 1920, 04.07.2021
Olimpijske igre u Tokiju
Bjelica: Izvinjavam se narodu i treba da se zapitam – da li ima smisla da igram za reprezentaciju?
Srpski tim je bio potpuno van ritma, nervozan, neorganizovan, Italija je imala veoma raspoložene igrače u šutu za tri poena, dok je ekipa selektora Igora Kokoškova delovala potpuno neuigrano i zbunjeno.
Srbija je u poslednjih petnaestak minuta igre pokazala energiju, ali je prethodno Italija stekla razliku veću od 20 poena koja je bila nedostižna za srpski tim u beogradskoj hali „Aleksandar Nikolić“.
Užasno je delovao srpski tim, nikakva rešenja nije imao u odbrani, ali ni u napadu, gde se tražio lider, ali on nije stigao na teren do kraja utakmice.
Već u četvrtom minutu meča bilo je jasno da Srbija nije u dobrom ritmu, Italija je već tada stekla samopouzdanje šutevima sa distance, odbrana koša našeg tima nije postojala pa je rival često imao nove šanse posle promašaja.
© Foto : FIBAOgnjen Dobrić
Ognjen Dobrić - Sputnik Srbija, 1920, 13.07.2021
Ognjen Dobrić
Šut Srbije se pojavio na sredini prve deonice, serijom 8:0 Srbija je stigla na poen zaostatka, ali je usledio niz grešaka posle kojih je Italija stekla šest poena viška nakon uvodnog kvartala.
Delovalo je da je Kokoškov našao rešenje problema na startu druge deonice, ali se igra potpuno raspala do sredine tog perioda, Italijani su ubacivali trojke u serijama i na poluvremenu je srpski tim imao 12 poena zaostatka.
I ponovo je Srbija najavila drugačije lice, ali samo u prva dva minuta drugog poluvremena, Srbija ništa nije uspevala da odbrani, pravljeni su i nepotrebni faulovi, skoka nije bilo nigde, koševi Italije su se nizali, uglavnom iz otvorenih šuteva i lako su stigli do 24 poena prednosti.
Za sedam minuta u trećoj deonici Srbija nije ubacila nijedan poen iz igre, ali je onda na scenu stupio Danilo Anđušić, jedini raspoloženi igrač u timu Srbije, posle prvobitne serije od tri trojke povezao je još dve i doveo halu do usijanja.
© Foto : FIBADanilo Anđušić
Danilo Anđušić - Sputnik Srbija, 1920, 13.07.2021
Danilo Anđušić
Sa minusom od 17 poena Srbija je ušla u poslednju četvrtinu, Ognjen Dobrić i Filip Petrušev su smanjivali razliku, stigao je srpski tim na deset poena zaostatka, na 78 sekundi do kraja, ali nije imao ni dovoljno energije, ni mentalne snage, ni organizacije u napadu za potpuni preokret.
Najefikasniji u srpskom timu bio je Anđušić sa 27 poena, Petrušev je dodao 22, dok je Dobrić meč završio sa 17.
Bilo je evidentno odsustvo Vasilija Micića, koji je na terenu proveo svega 13 minuta i za to vreme je ubacio osam poena, ali je bio očajan u odbrani i velike muke mu je zadavao Nikolo Manion.
Podbacio je i Nemanja Bjelica, previše vremena je proveo na poziciji centra, tu njegovi kvaliteti nisu mogli da dođu do izražaja, a imao je i mnogo problema u nameri da odbrani svoj koš.
© Foto : FIBAVasilije Micić
Vasilije Micić - Sputnik Srbija, 1920, 13.07.2021
Vasilije Micić
Od koristi nije bio ni Boban Marjanović, jeste upisao sedam poena za osam minuta, ali su Italijani žestoko kažnjavali sve situacije u kojima su mogli da ga pretrče, izvuku van zone komfora i iskoriste nedostatak brzine.
Van ritma je bio i kapiten Miloš Teodosić, koji je meč završio ranije sa pet prekršaja – upisao je pet poena uz pet asistencija, ali i pet izgubljenih lopti uz pogođen samo jedan šut iz igre.
Pomenuti Manion je vodio Italiju, ubacio je 24 poena, Akile Polonara je bio briljantan sa 22 poena, 12 skokova i šest ubačenih trojki, dok je važan faktor bio i Stefano Tonut, sa 15 poena.
Na kraju srpskog puta ka Tokiju, na površinu su isplivali svi nedostaci koji su bili evidentni i u prethodnim mečevima na turniru, samo što je kvalitet tih rivala bio daleko manji od kvaliteta igre Italije, koja sasvim zasluženo dobija kartu za Olimpijske igre u Tokiju.
22:23 04.07.2021

Srpski tim je doživeo težak poraz i izgubio šansu za plasman na Olimpijske igre.

Konačan rezultat – 102:95.

22:21 04.07.2021

Ubacio je srpski bek novu trojku.

Italija vodi 102:93 na 23 sekunde do kraja.

22:19 04.07.2021

Promašio je kapiten Srbije trojku, ostalo je manje od 35 sekundi, Italija ima deset poena razlike, 100:90.

Deset poena razlike posle trojke Anđušića – 98:88 na 78 sekundi do kraja!

22:15 04.07.2021

Lepo je pogodio srpski bek posle očajno organizovanog napada u kom se nije znalo ko šta radi, a potom je poentirao i Petrušev.

Srbija gubi 98.83.

22:12 04.07.2021

Zakucao je snažno srpski centar, pauza dok se ona ne sredi i prilika za srpski tim da pokuša još jednom da smanji zaostatak.

Srbija gubi 96:81.

22:10 04.07.2021

Dva šuta Teodosića za tri poena, jedan pokušaj Anđušića i na kraju trojka Polonare.

Srbija gubi 96:79.

22:07 04.07.2021

Petrušev je bio na liniji slobodnih bacanja, potom i Pajola.

Lepe poene je postigao Dobrić – Srbija gubi 93:78.

22:03 04.07.2021

Sedam minuta do kraja, Srbija ima 16 poena zaostatka.

Faul, tehnička za Anđušića, lopta sa strane za Italiju...

Odlično je počeo poslednju deonicu srpski bek, smanjio je zaostatak na 14 poena.

Srbija gubi 80:66.

21:52 04.07.2021

Težak posao za Srbiju, ali ima „krvi“ u srpskom timu, videli smo to u finišu treće deonice.

Samo da nije kasno...

Srbija gubi 80:63.

21:50 04.07.2021

Navijači su se konačno probudili, velika podrška sa tribina je pratila srpski tim, ali je Manion sve utišao trojkom.

Kada niko ne može, može opet Anđušić – dve vezane trojke!

Srbija gubi 77:56.

21:44 04.07.2021

Neverovatan podatak... Nije uspeo to ni Kalinić iz kontranapada, a zatim je napravljen faul na Dobriću.

Pogodio je samo jedno.

Srbija je u veoma, veoma teškoj poziciji, gubi 73:51.

21:39 04.07.2021

Teodosić i Kalinić su izgubili loptu, usledio je novi napad Italije koji je kao rezultat doneo trojku.

Srbija ima 24 poena zaostatka!

Ne da nema odbrane, nego nema ni napada, očajno izgledaju pokušaji Srbije da stigne do poena, nema toka u igri, ma nema ničega!

Srbija tri minuta nije postigla koš i gubi 21 razlike – 70:49!

21:32 04.07.2021

Zaista, zaista neverovatno, Srbija je uspeva ništa da odbrani, povrh svega, Bjelica je faulirao Polonaru koji je postigao i dva poena.

Užasna predstava Srbije koja ima 20 poena zaostatka – 69:49!

21:28 04.07.2021

Fenomenalna blokada beka Srbije na Manionu, ali su usledile dve trojke za Italiju.

Srbija ima 18 poena zaostatka!

21:14 04.07.2021

Srpski tim igra očajno, u oba smera, osim povremenih bljeskova u napadu, ništa ne ide od ruke srpskim igračima.

Odbrana je katastrofalna, često se dešavalo da se ekipa na terenu ne prebroji dobro i da zaboravi na nekog rivala.

Italija je to kažnjavala i sasvim zasluženo otišla na veliki odmor sa čak 12 poena prednosti.

21:12 04.07.2021

Opet su ostali Italijani sami na šutu i pogodili su tri trojke zaredom.

Užasna odbrana Srbije.

Srbija gubi 57:45.

21:09 04.07.2021

Tri poena zaredom je ubacio centar Srbije.

Italija vodi 48:43.

Čim se Marjanović vratio na teren Italija je promenila taktiku i krenula da napada šutem sa distance.

Srbija gubi 48:42.

Dobrić je „zalepio“ Fontekija na obruču, ali su mu arbitri dosudili faul.

Italija vodi 42:38.

Velike probleme Srbija i dalje ima sa odbranom, Manion je opet pretrčao Micića, a Bjelica nije uspevao da odigra kao klasičan centar.

Na teren se vratio Marjanović, Bjelica je „zaspao“, a Fontekio je ubacio novu trojku 40:36 za Italiju.

21:01 04.07.2021

Posle tri trojke ubacio je i dva slobodna bacanja – Srbija vodi 36:32.

20:58 04.07.2021

Opet loša odbrana Srbije, Manion je proleteo kroz petoricu srpskih košarkaša i poentirao, a zatim je Anđušić pogodio trojku.

Sledećom je izjednačio, Italijani su preokrenuli, ali je sjajni srpski bek ubacio i treću trojku!

Srbija vodi – 34:32.

20:57 04.07.2021

Veoma loše je izgledao srpski tim na startu druge četvrtine, ali su usledile dve odlične kontre, uz jednu dobru odbranu.

Dobrić je realizovao samo jedno slobodno bacanje, Srbija gubi 28:25.

20:52 04.07.2021

Imala je Srbija poslednji napad, priliku za koš, ali je promašio sve u šutu za tri poena, posle čega je Tonut poentirao.

Srbija gubi posle prve četvrtine – 28:22.

20:50 04.07.2021

Mladi centar je naterao Tesitorija da napravi dva brza prekršaja, pogodio je ukupno četiri slobodna bacanja i smanjio na 26:22.

20:48 04.07.2021

Očigledno je bilo da je Polonara poslednji igrao loptom, da je od njegove noge ona otišla u aut, ali je Italiji dodeljen novi napad koji je Tonut realizovao trojkom.

Srbija gubi 26:18.

20:46 04.07.2021

Najbolji igrač Evrope za prethodnu sezonu je izborio prekršaj na šutu za tri poena i ubacio je sva tri slobodna bacanja.

Srbija smanjuje zaostatak – 23:17.

20:44 04.07.2021

Loša reakcija u odbrani je bila praćena i izgubljenom loptom Teodosića.

Italija se vratila na veliko vođstvo od osam razlike – 23:15.

20:42 04.07.2021

Manion je upisao tri poena, uz faul Micića, odličnim ulazom.

Srbija gubi 19:15.

20:40 04.07.2021

Raspoložena Italija je nastavila da koristi rupe u odbrani Srbije, ali su seriju Srbije od 8:0 kreirali Petrušev, Micić i Dobrić.

Srbija gubi 16:15.

Publika u hali „Aleksandar Nikolić“ je burno reagovala, pošto je Avramoviću dosuđen prekršaj, praktično bez razloga.

Italija je poentirala opet, za prednost od sedam poena, zbog čega je minut odmora zatražio Kokoškov.

Srbija gubi sa 14:7.

20:35 04.07.2021

Marjanović je zakucao, ali je Italija i dalje u prednosti, pre svega zbog loše odbrane i nedostatka koncetracije srpskog tima.

Izjednačenje je doneo Bjelica, ali je prednost vratio Polonara, da bi zatim poentirao i Manion.

Italija vodi 12:7.

20:34 04.07.2021

Dobra prva odbrana srpskog tima nije bila praćena takvim napadom, ali je potom Bjelica lepo poentirao sa centarske pozicije, dok je u defanzivi Dobrić upisao prvu blokadu.

Ipak, Italija vodi 5:2.

20:22 04.07.2021

Za Srbiju će meč početi Nemanja Bjelica, Aleksa Avramović, Ognjen Dobrić, Danilo Anđušić i Boban Marjanović.

20:15 04.07.2021
Navijači Slovenije tokom utakmice sa Litvanijom u Kaunasu - Sputnik Srbija, 1920
Nadrealni Dončić utišao Kaunas i odveo Slovence na Olimpijske igre!
20:12 04.07.2021

+9 na dva minuta do kraja...

20:11 04.07.2021
20:04 04.07.2021

Posle sjajne role Čančara bilo je +16 za Slovence, ali je sada +11, pa je selektor gostiju zatražio tajm-aut.

19:52 04.07.2021

Na turniru u Kaunasu u toku je finale između Slovenije i Litvanije. Na kraju treće deonice Slovenci vode sa 80:69, a Dončić ima 27 poena, devet skokova i 11 asistencija.

Na turniru u Kanadi domaćin je izgubio od Češke, dok je Hrvatska poražena od Nemačke u polufinalu turnira u Splitu...

Košarkaši Češke – kvalifikacije za OI - Sputnik Srbija, 1920
Senzacija – tim pun NBA zvezda ne ide na Olimpijske igre! /video/
Detalj sa utakmice Hrvatska – Nemačka u Splitu - Sputnik Srbija, 1920
Muk u Splitu – Hrvati ne idu na Olimpijske igre!
Hala Aleksandar Nikolić - Sputnik Srbija, 1920
Srbija jača od tuče, sudija i „rafala“ sa Dominikane u Beogradu!
Boban Marjanović i Kai Soto - Sputnik Srbija, 1920
Srbija izbegla blamažu i pobedila Filipine, brine povreda Jovića
Nemanja Bjelica na meču protiv Portorika - Sputnik Srbija, 1920
„Orlovi“ do stotke i finala s Italijom /foto, video/
19:49 04.07.2021

Orlovi se nalaze na korak do plasmana na Olimpijske igre. Utkamica protiv Italije počinje u 20.30 u dvorani Aleksandar Nikolić.