Artem Dovbik slavi gol koji je doneo pobedu Ukrajini nad Švedskom u osmini finala Evropskog prvenstva - Sputnik Srbija

Ukrajina slavi heroja Dovbika i čeka duel sa Engleskom! /video/

Fudbaleri Ukrajine savladali su Švedsku rezultatom 2:1 posle produžetaka i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.
Ukrajina je do trijumfa došla golom u prvom minutu nadoknade drugog produžetka, a heroj nacije je bio rezervista Artem Dovbik, koji je postigao prvi gol u karijeri za svoju reprezentaciju.
Izabranici čuvenog Andreja Ševčenka će se u četvrtfinalu sastati sa Engleskom.
Ukrajincima je ovo prvi put da su došli do četvrtfinala Evropskog prvenstva.
​Mirno je bilo na početku utakmice, sve do 11. minuta, kada je Jaremčuk imao veliku šansu koju nije iskoristio, pošto mu je Olsen odbranio udarac u situaciji jedan na jedan.
Šveđani su imali narednu priliku, ali se inicijativa ubrzo vratila na stranu Ukrajinaca.
Veći posed lopte isplatio se u 27. minutu kada je Zinčenko ostao sam i jako snažnim i preciznim udarcem pogodio za 1:0.
Obe reprezentacije igrale su ofanzivno, ali prilika nije bilo sve do 43. minuta.
Tada je Forsberg uz mnogo sreće uspeo da izjednači na 1:1, te se sa tim rezultatom otišlo na poluvreme.
Nastavak utakmice je počeo sa mnogo želje na obe strane, a ubrzo su krenule da se stvaraju prilike.
U samo dva napada viđene su dve stative, po jedna na obe strane, ali su mreže mirovale.
U 60. minutu Isak je izašao pred Bučšana, a šest minuta kasnije je šansu imao Kuluševski, da bi nedugo zatim fenomenalni Forsberg pogodio prečku.
U poslednjih petnaestak minuta nije viđeno mnogo prilika, jer je umor odradio svoje, pa se otišlo u produžetke.
Selektori su na startu produžetka pokušali da osveže svoje sastave, pošto je bilo evidentno da nijedni ni drugi nemaju snage da igraju u ritmu u kojem su prethodno igrali.
Situacija se značajno zakomplikovala za Šveđane u 99. minutu, kada je Danijelson katastrofalno startovao nad Besedinom, povredivši ga i usput zaradivši direktan crveni karton.
Do kraja prvog produžetka viđen je pritisak Ukrajine uz jednu manju, bezopasniju priliku i nekoliko kornera.
U drugom produžetku nastavili su da se povređuju igrači na obe strane, ali nijedan peh nije bio onoliki koliki je bio Besedinov.
Najveću priliku u dodatnih 30 minuta propustio je Dobvik, koji je lansirao loptu preko gola iz stopostotne šanse, ali je istovremeno bio i ofsajd.
Sudbonosni momenat dogodio se u 121. minutu, kada je Zinčenko centrirao, a na loptu natrčao Dovbik, koji je pogodio za 2:1 i veliko slavlje u Ukrajini.
12:44 30.06.2021

Ukrajina je pobedila Švedsku sa 2:1 i zakazala duel u četvrtfinalu sa Engleskom!

Zinčenko je centrirao, a Dovbik je natrčao na loptu i glavom je smestio iza leđa Olsena.

Prvi gol mladog napadača u karijeri za svoju reprezentaciju.

2:1 za Ukrajinu!

23:24 29.06.2021

Ukrajnici napadaju, stvaraju šanse, ali ne mogu do gola. Sve smo bliži jedanaestercima.

23:15 29.06.2021

Malinovski je poslao pas ka Dobviku, koji je bio sam pred golmanom Švedske. Poslao je loptu daleko iznad gola iz stopostotne šanse, ali i da je pogodio ne bi se važilo, jer je linijski sudija podigao zastavicu.

23:06 29.06.2021
23:05 29.06.2021

Prva prilika u prvom produžetku, ali bez veće opasnosti po gol Olsena.

Besedin je ozbiljnije povređen i uz pomoć medicinskog osoblja napušta teren.

23:00 29.06.2021

Danijelson je pokosio Besedina. Orsato je prvo pokazao žuti karton, a onda posle gledanja ponovljenog snimka promenio odluku i isključio Šveđanina.

Verovatno najružniji start na prvenstvu.

Besedin, koji je ušao u igru na startu produžetka, ne može da nastavi meč, pa umesto njega ulazi Cigankov.

22:58 29.06.2021

Pokušavaju oba selektora da osveže svoje ekipe, pošto je jasno da je većina igrača izuzetno umorna.

Za Švedsku su na terenu Kvejson, Berg i Kleson, a izašli su Kuluševski, Isak i Larson.

22:55 29.06.2021

Selektor Ukrajine je izbacio Jaremčuka i Stepanenka, a ubacio Besedina i Makarenka.

Igraće se još dvaput po 15 minuta.

22:45 29.06.2021
22:44 29.06.2021

Dobio je loptu u kaznenom prostoru protivnika, ali je oko njega bilo nekoliko Šveđana i nijedan saigrač. Šutirao je iz teške pozicije i od svega dobio samo korner.

22:43 29.06.2021

Vidi se želja i kod jednih i kod drugih, ali je pakleni ritam u prethodnih 88 minuta uzeo danak.

22:37 29.06.2021

Neće moći da nastavi utakmicu, pa ga menja Bengtson. Izlazi i Lustig, a ulazi Kraft.

Ševčenko je dosad napravio samo jednu promenu, kada je u 61. minutu izbacio Šaparenka, a ubacio Malinovskog.

Nastavljaju se napadi i jednih i drugih, nešto više Ukrajinaca u ovim trenucima. U poslednjih pet minuta nema prečki i stativa, ali ritam nije značajno opao.

Emil Forsberg je definitivno igrač utakmice, zasad. Predriblao je nekoliko protivničkih defanzivaca, namestio se na desnu nogu i – pogodio prečku!

22:21 29.06.2021

Izuzetan šut krilnog napadača Švedske, ali gola nema. Sjajna odbrana Buščana.

Usledila je prilika na drugoj strani, ali je Jarmolenkov udarac bio prelak plen za Olsena.

22:20 29.06.2021

Rasplamsala se borba. Napadač Švedske Isak je mogao da donese prednost svojoj ekipi, ali...

Dve stative u dva napada! Forsberg je plasirao loptu koju golman Ukrajine nije mogao da dohvati, ali ga je zaustavio okvir gola.

Jarmolenko je majstorski ostavio loptu Sidorčuku, a on je pogodio – stativu! Olsen je bio skamenjen, ali je imao sreće.

22:09 29.06.2021

Napadaju i jedni i drugi u nastavku. Prilike se ređaju na obe strane, ali nema kolosalnih, pa mreže miruju.

22:04 29.06.2021

Strelac je Emil Forsberg.

Primio je loptu Forsberg na dvadesetak metara od gola, namestio se na levu nogu, a onda uz mnogo, mnogo sreće savladao golmana Ukrajine.

Lopta je zakačila Zabarnjija, promenila pravac i završila u mreži.

1:1 u Glazgovu!

21:41 29.06.2021

Maltene od početka meča Ukrajinci imaju terensku incijativu. Šveđani svoju šansu traže preko kontri, ali nikako da je dobiju.

21:32 29.06.2021

Prvo je Larson pokušao da izjednači, da bi minut kasnije Jarmolenko imao dobru šansu.

Ostaje 1:0 za Ukrajince...

21:27 29.06.2021

Strelac je Zinčenko.

Ponovo je napad krenuo po desnom boku, koji Ukrajinci konstantno eksploatišu. Ovog puta je lopta završila na suprotnoj strani kod Zinčenka, koji je raspalio po lopti i učinio Olsena nemoćnim.

1:0 za Ukrajinu!

21:21 29.06.2021

Švedska je posle šanse Jaremčuka imala nekoliko solidnih šansi.

Najbolju je propustio Aleksander Isak u 19. minutu, kada je njegov udarac završio tik pored desne stative.

21:11 29.06.2021

Definitivno najbolja prilika večeras. Ukrajina je uspela da izbegne ofsajd zamku rivala, a onda je Jaremčuk mogao da donese prednost. Međutim, Olsen je sjajno reagovao.

Ukrajinci drže loptu u svojim nogama, ali ne uspevaju da stvore prilike.

Švedska je dobila prvi korner na utakmici i uputila prvi udarac, ali promene rezultata nema.

Igrači polako izlaze na teren u Glazgovu...