Košarkašice Srbije - Sputnik Srbija

Srpske lavice jače od Španije i sudija – za polufinale!

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva velikom pobedom nad ekipom Španije rezultatom 71:64, posle izuzetno dramatičnog duela rešenog u produžetku i obeleženog skandaloznom sudijskom odlukom u finišu regularnog dela utakmice.
Srbija je bila na korak od pobede i na kraju četvrte četvrtine, ali je sudijska trojka dodelila slobodna bacanja ekipi Španije, iako je srpski tim imao mogućnost da napravi jedan prekršaj bez kazne.
Ipak, sudije su protumačile da je faul napravljen pri šutu, na rezultatu 62:61, ali je košarkašica Španije Kristina Uvinja promašila jedan penal i odvela je meč u produžetak.
U dodatnih pet minuta srpske košarkašice su odigrale veoma organizovano, zrelo i stabilno, pronašle su dovoljno energije da izdrže nove napore i na kraju su upisale veliku pobedu, koju je zapečatila sjajna Nevena Jovanović svojom trećom trojkom, a vredi istaći i uloge Sonje Vasić i Ivon Anderson.
​Najefikasnija u timu Srbije bila je Vasićeva sa 19 poena, sedam skokova i četiri asistencije, sjajna Anderson je ubacila 17 poena, dok je Jovanovićeva, uz tri zlata vredne trojke imala 15 poena i deset skokova.
Jelena Bruks je imala solidnu rolu sa po sedam poena i skokova, Tina Krajišnik je uz pet poena imala sedam uhvaćenih lopti, dok je Ana Dabović ostala na dva poena za nešto više od deset minuta provedenih na terenu.
Utakmicu je obeležila odlična odbrana srpskog tima, izabranice selektorke Marine Maljković su bile veoma aktivne pod svojim obručem, ali je bilo velikih problema u napadu, kao i u šutu.
Srpski tim je za 20 minuta igre u prvom poluvremenu ubacio svega 23 poena, a samo zahvaljujući odbrani razlika u korist Španije nije bila veća od pet poena pred odlazak na veliki odmor.
Sa pauze se ekipa Srbije vratila u drugačijem izdanju, lopta je konačno pronašla put kroz napad Srbije, ređale su se akcije, odbrana jeste malo popustila, ali je bilo dobro videti da se u ofanzivnom delu pojavila ideja.
U tom periodu se stiglo i do prvih trojki, Jovanovićeva je prekinula seriju od devet promašaja i dala dodatni impuls timu, koji je konstantno bio u zaostatku, ali razlika se nije povećavala, naprotiv – smanjivala se kako je vreme odmicalo.
​Poslednja deonica je imala nerešenu uvertiru, Srbija je odlično igrala u ključnim momentima, nalazila je rešenja i protiv zonske odbrane Španije, poput trojke Andersonove, posle čega je preuzela vođstvo i stigla na korak od pobede.
Ipak, taj korak su sprečile sudije, već opisanom egzibicijom u finišu poslednje četvrtine, ali je zato produžetak dokazao da je Srbija bolji, stabilniji i talentovaniji tim, za krajnju veliku pobedu, eliminaciju domaćina, prekid serije od šest uzastopnih poraza od Španije i plasman u polufinale.
​Srpske lavice će se u borbi za finale sastati sa ekipom Belgije, koja je pobedila Rusiju sa 85:83, a taj duel je zakazan za subotu od 18.00.
Utakmicu ste mogli da pratite uživo uz Sputnjik sport.
22:59 23.06.2021

Jovanovićeva je ubacila trojku u poslednjem napadu i postavila konačan rezultat – 71:64.

Srbija je u polufinalu Evropskog prvenstva!

22:53 23.06.2021

Četiri poena viška na 81 sekundu do kraja utakmice.

Nije loše, ali treba izdržati.

Srbija – Španija 68:62.

Sjajno je probila odbranu Anderson, dobila je predivno dodavanje od Vasićeve i pogodila za 66:62!

Srpske košarkašice su dešavanja iz finiša duela ostavile u prošlosti, Bruksova je izborila slobodna bacanja i oba puta je bila precizna.

Srbija vodi 64:62.

Uvinja je ubacila samo jedno slobodno bacanje, igraju se produžeci – 62:62!

22:41 23.06.2021

Sudijska trojka je dosudila dva slobodna bacanja za Španiju, iako nije izgledalo da je prekršaj za Španiju dosuđen pri šutu, pošto je Srbija imala mogućnost da napravi još jedan faul, bez kazne slobodnih bacanja.

Gleda se snimak na insistiranje selektorke Marine Maljković, ali nije bilo promena.

Skandal!!!

Fenomenalan potez Sonje Vasić, Andersonova je odlično organizovala napad, lopta je stigla do naše najbolje igračice koja je predivnom piruetom stigla pred obruč i ubacila lake poene.

Srbija vodi 62:61 na 18,4 sekundi do kraja!

Vasićeva je ubacila dva poena posle velike gužve u reketu Španije, ali koš nije priznat jer je isteklo vreme...

Srbija je mogla do vođstva, ali ipak Španija u poslednjem minutu, na 58 sekundi do kraja, ima prednost od pola koša.

Srbija – Španija 60:61.

Fenomenalan šut Ivon Anderson, Srbija je stigla na pola koša razlike – 61:60 za Španiju.

22:30 23.06.2021

Srbija mora da promeni nešto, uspeva da postigne poene, ali i dobija previše, odbrana nije na nivou, kao da su se srpske košarkašice potrošile, a to rivalke svesrdno koriste.

Srbija gubi, 61:55.

22:27 23.06.2021

Nije urodio plodom minut odmora Marine Maljković, grešile su srpske igračice u ranoj fazi, a to je Kasorla kaznila trojkom, pošto je i odbrana popustila.

Ipak, Vasićeva je uspela da poentira i smanji na 55:51.

22:20 23.06.2021

Ne idu trojke srpskom timu, jasno je to i stručnom štabu Španije koji je odlučio da zaigra zonu u odbrani.

Srbiju je to zbunilo, na obe strane, stigla je trojka za vođstvo Španije od 50:47.

22:16 23.06.2021

Sa nerešenim rezultatom srpski tim ulazi u poslednju deonicu. Ohrabruje činjenica da je ekipa Srbije pronašla šut, tu prednjači Nevena Jovanović sa dve trojke, ali „pojavio“ se i protok lopte.

Srbija je smanjila zaostatak sa poluvremena i sa nerešenim rezultatom 43:43 ide u odlučujuću četvrtinu.

22:13 23.06.2021

Nevena Jovanović je ubacila i drugu trojku na veoma težak način, posle smušenog napada, ali je potom stigao odgovor istom merom.

Prekršaj je u pokušaju skoka napravila Anđela Dugalić.

Izjednačeno je 43:43.

22:11 23.06.2021

Konačno je proradila organizacija napada, na terenu se našla i Dajana Butulija koja je sjajno delila lopte u napadu, ali je i španski tim uspevao da pronađe rešenja za dobru odbranu Srbije.

Srbija vodi 40:38.

22:09 23.06.2021

Posle devet promašaja trojka za Srbiju – Nevena Jovanović!

Srbija vodi 38:34.

Španija je preuzela vođstvo, usledilo je nekoliko praznih napada, ali je to prekinula Vasićeva lepim košem, a potom je poentirala i Anderson.

Srbija vodi 35:32.

Nevena Jovanović je fenomenalnom minijaturom donela izjednačenje, upisala je četiri uzastopna poena napadima na obruč!

Nerešeno je – 29:29.

21:59 23.06.2021

Ekipa Španije je bolje ušla u drugo poluvreme, ali je srpski tim nastavio sa odličnom odbranom koja je konačno donela i dobru energiju u napadu.

Tina Krajišnik je sjajno reagovala dobila je koš uz faul, ali je promašila dodatno slobodno bacanje.

Španija vodi 29:25.

21:40 23.06.2021

Posle 20 minuta igre Španija ima četiri poena viška, 27:23, delovalo je da je Srbija blizu preokreta, ali nije uspevala da pronađe pravo rešenje u napadu.

Sa druge strane, odbrana odlično funkcioniše, ali jednostavno u pojedinim momentima nije bilo načina da se spreče košarkašice Španije, posebno nakon šuteva spolja i ofanzivnih skokova.

Najbolja u srpskom timu bila je Ivon Anderson sa šest poena, Jelena Bruks je dodala pet, a Sonja Vasić i Tina Krajišnik su dodale po tri.

Za tim Španije je odličnu partiju pružila Astu Ndur sa 12 poena, dok je Kristina Uvina dodala pet.

21:39 23.06.2021

Fenomenalnu akciju su izvele dve najbolje košarkašice Srbije, Vasićeva se našla na poziciji dodavača, Dabovićeva je imala nižu rivalku protiv sebe u reketu, što je bio jasan znak za asistenciju i lake poene.

Odbrana je potom bila ponovo na visini zadatka, Srbija je uspela da preotme posed i obezbedi sebi napad više.

Španija i dalje vodi, 25:23.

21:34 23.06.2021

Nije lepo delovalo videti da Španija ima šest, sedam poena prednosti, kao i da srpske košarkašice nemaju način da stignu do poena.

To se promenilo bar na trenutak, Bruks je uspela da iznudi prekršaj, a potom je srpski tim zaigrao još čvršće u odbrani.

Ipak, Španija i dalje vodi, 25:20.

21:29 23.06.2021

Odlično uspeva srpski tim da uspori napade Španije, međutim organizacija je loša u napadu, nema lakih koševa, nižu se promašaji...

Zbog svega, Španija ima prednost od 25:17.

21:20 23.06.2021

Druga petorka Srbije se pojavila na terenu, Saša Čađo je preuzela inicijativu i pogodila dugu dvojku, pošto je prethodno Maja Škorić odigrala dobru odbranu.

Ipak, Španija i dalje vodi – 17:15.

21:16 23.06.2021

Imao je srpski tim veliku šansu da preokrene, ali je na kraju posle prvih deset minuta rezultat u korist španske ekipe – 15:13.

21:15 23.06.2021

Odlično je Ivon Anderson probila odbranu Španije i položila za izjednačenje na 13:13, pošto su prethodno njene saigračice odigrale nekoliko dobrih odbrana.

21:11 23.06.2021

Brzo igra Španija, realizuje napade u kratkom roku, a ima i raspoložene košarkašice u šutu za tri poena.

Sa druge strane, Srbija je dvaput povela sa pola koša prednosti, međutim nije uspevala da održi ritam.

Španija vodi 12:8.

21:07 23.06.2021

Srpski tim ima visinsku prednost u odnosu na rivalke, Jelena Bruks igra spolja, imala je jedan otvoreni šut za tri poena, ali je prve poene postigla kroz prodor ka košu.

Španija vodi 7:6.

21:04 23.06.2021

Posle dva teška minuta, nekoliko loših napada i problema u odbrani, Srbija je upisala prve poene, preko Sonje Vasić.

Španija vodi 5:2.

21:00 23.06.2021

Srbija će u trku za polufinale ući sa petorkom koju čine Sonja Vasić, Jelena Bruks, Aleksandra Crvendakić, Ana Dabović i Tina Krajišnik.

Na svih šest duela Srbije i Španije na velikim takmičenjima pobedu je odnosila Crvena furija. Takav epilog desio se i u polufinalu Evropskog prvenstva 2019. godine, kada su izabranice Marine Maljković izgubile rezultatom 71:66, pa se na kraju okitile bronzom.

Da li je konačno došlo vreme za pobedu Srbije – i to u Valensiji?