Bukti novi „rat“ Kine i Amerike
© AFP 2023 / WANG ZHAOKineska i američka zastava
© AFP 2023 / WANG ZHAO
Pratite nas
Poslednjih dana iz SAD sve češće dolaze optužbe da je pandemija virusa korona koja je ceo svet bacila na kolena potekla iz laboratorije u kineskom gradu Vuhanu. Na optužbe da je stvorila novi virus koji se proširio planetom, Kina oštro odgovara tražeći istragu američkih laboratorija i podsećajući na ranije američke laži.
Na najnovije pokušaje Amerike da Peking okrivi za izbijanje pandemije kovida 19, reagovala je Ambasada Kine u SAD uporedivši to sa administracijom nekadašnjeg američkog predsednika Džordža Buša koja je lažno tvrdila da Sadam Husein poseduje oružje za masovno uništenje.
„Poreklo virusa korona je predmet naučnog istraživanja i ne bi trebalo da se politizuje. Kampanja politizacije istraživanja o poreklu kovida 19 i klevetanje Kine nimalo se ne razlikuje od laži od pre 12 godina da Irak poseduje oružje za masovno uništenje“, objavio je na Tviteru portparol kineske ambasade u SAD Lui Penžu.
The campaign to politicize the study of origins and smear China is no different from the lies about Iraq possessing weapons of mass destruction (WMD) 12 years ago.
— Liu Pengyu 刘鹏宇 (@SpoxCHNinUS) June 7, 2021
Kineski diplomata je verovatno reagovao na najnovije tekstove američkih medija o poreklu virusa korona.
„Volstrit žurnal“ objavio je, pozivajući se na izvore upoznate sa sadržajem navodnog tajnog dokumenta, da je istraživanje nacionalne laboratorije SAD o poreklu korona virusa pokazalo je da je hipoteza da je virus iscurio iz kineske laboratorije u Vuhanu moguća i da zaslužuje dalju istragu.
Istraživanje je, prema navodima lista, sprovela Nacionalna laboratorija u Kaliforniji u maju prošle godine, a rezultati su upućeni američkom ministarstvu spoljnih poslova, koje je sprovodilo istragu o poreklu korona virusa, u toku poslednjih meseci vladavine bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Zaključak američke laboratorije zasnivao se na analizi genoma virusa, prenosi list. Međutim, navedena laboratorija je odbila da komentariše navode za „Volstrit žurnal“.
U poverljivom izveštaju američkih obaveštajaca, koji je cirkulisao tokom Trampove administracije, navedeno je da su trojica istraživača kineskog Instituta za virusologiju u Vuhanu u novembru 2019. bili toliko bolesni da su smešteni u bolnicu.
I administracija aktuelnog američkog predsednika Džozefa Bajdena nastavila je istim putem.
Bajden je zatražio od američkih obaveštajnih agencija da udvostruče napore u istrazi o poreklu kovida 19 i da izvrše pritisak na Kinu da sarađuje.
Nakon toga kineska ambasada u SAD saopštila je da bi politizacija porekla kovida 19 omela dalje istrage i potkopala globalne napore za suzbijanje pandemije.
Ambasada Kine je saopštila da podržava sveobuhvatnu globalnu studiju svih ranih slučajeva kovida 19 i detaljnu istragu nekih tajnih baza i bioloških laboratorija širom sveta.
Kineski „Global Tajms“ koji je deo novinske grupe vladajuće Komunističke partije, preneo je da u daljoj istrazi teorije curenja virusa iz laboratorija, SAD takođe treba da dozvole istražiteljima da uđu u njihove objekte, uključujući i laboratoriju za istraživanje virusa američke vojske u bazi „Fort Ditrik“, koja se nalazi u Merilendu, nekih 75 kilometara od Vašingtona.
Podsetimo, eksperti Svetske zdravstvene organizacije (SZO) sproveli su istragu o poreklu virusa korona i čak su posetili laboratoriju u Vuhanu. Oni su zaključili da nema dovoljno dokaza da je virus procurio iz laboratorije i daje verovatnije da je virus prešao sa životinje na čoveka.
O tome da je Kina ponovo na tapetu Vašingtona svedoči i ponovna aktuelizacija događaja na Tjenanmenu, u junu 1989. godine. O tome su u emisiji „Novi sputnjik poredak“ razgovarali Nikola Vrzić i njegovi gosti — nekadašnji dopisnik naših medija iz Pekinga Milorad Denda i novinar i sociolog Slobodan Reljić: