Direktor OMV-a: Kijev ne treba da se meša u „Severni tok 2“, već da napravi dobru ponudu za tranzit

© Sputnik / Ilья Pitalev / Uđi u bazu fotografijaRadnik na izgradnji gasovoda "Severni tok 2" u Lenjingradskoj oblasti
Radnik na izgradnji gasovoda Severni tok 2 u Lenjingradskoj oblasti - Sputnik Srbija, 1920, 06.06.2021
Pratite nas
Ukrajina bi trebalo da ponudi „Gaspromu“ privlačne uslove za tranzit gasa u Evropu, a ne da se meša u „Severni tok 2“ ne ulazeći u poštenu konkurenciju, izjavio je direktor austrijske energetske korporacije „OMV“ Rajner Zele gostujući na televiziji „Rusija 1“.
„Dajte atraktivnu ponudu i ako ponudite ‘Gaspromu’ tranzitne kapacitete pod dobrim uslovima, on će ih sigurno razmotriti. Shvatate? Ne možete bez borbe pobediti konkurenciju“, odgovorio je Zele na pitanje o pokušajima Kijeva da se meša u izgradnju gasovoda „Severni tok 2“.

Rusija spremna na nove probleme sa gasovodom

Sa svoje strane, stalni predstavnik Rusije u Evropskoj uniji Vladimir Čižov smatra da bi Zapad mogao da stvara određene probleme nakon puštanja u rad gasovoda „Severni tok 2“.
Prema rečima diplomate, Moskva i kompanija-operator gasovoda spremni su za takav razvoj događaja.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije, govoreći na Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu, saopštio da je polaganje cevi za prvi krak gasovoda „Severni tok 2“ uspešno završeno, dok se rad na drugom kraku nastavlja.  

Izgradnja gasovoda

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.
SAD su u decembru 2019. godine uvele gasovodu sankcije, zbog čega je švajcarski „Olsiz“ bio prinuđen da zaustavi radove na polaganju cevi.
Radovi su nastavljeni i godinu dana kasnije – u decembru 2020. brod za polaganje cevi „Fortuna“ položio je 2,6 kilometara cevi u nemačkim vodama. 
Pročitajte još:
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala