Zaharova o prinudnom spuštanju „Rajanera“ u Berlin: Da li je moguće da svi ćute?

© Foto : Press-služba MID RF / Uđi u bazu fotografijaPortparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova - Sputnik Srbija, 1920, 31.05.2021
Pratite nas
Zvanična predstavnica ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova prokomentarisala je prinudno spuštanje aviona kompanije „Rajaner“ na aerodrom u Berlinu zapitavši se kako je moguće da se vest o tome pojavila tek danas po podne, a da se incident dogodio juče uveče.
„Avion su prizemljili juče, a vest se pojavila tek danas? O svemu tome smo upoznati na osnovu saopštenja kompanije, a ne od strane NATO-a? Ni jednog političkog komentara ili izjave? Niko ne zahteva međunarodnu istragu? Da li je moguće da se to dešava nakon cele nedelje svakodnevnih napada od strane Zapada zbog sličnog incidenta u Minsku? Vi ne razumete, #ToJeDrugo“, napisala je Zaharova na Fejsbuku.
Podsetimo, putnički avion kompanije „Rajaner“, koji je leteo iz Irske u Poljsku, hitno je sleteo u Berlin.
Incident se dogodio u nedelju nešto posle 20 sati, a avion je zadržan na asfaltu do ponedeljka rano ujutru.
Ovo je usledilo nedelju dana nakon što je avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala