Lukašenko o incidentu sa „Rajanerom“: Sve sam radio u okviru zakona, štitio sam ljude

© Sputnik / Lola ĐorđevićAleksandar Lukašenko
Aleksandar Lukašenko - Sputnik Srbija, 1920, 26.05.2021
Pratite nas
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da je sve što je uradio u vezi sa incidentom sa „Rajanerom“ bilo u okviru zakona, prema međunarodnim pravilima, kao i da je to učinio kako bi zaštitio ljudske živote.
„Postupio sam u okviru zakona, štiteći ljude, u skladu sa svim međunarodnim pravilima. Avion smo preusmerili u blizini nuklearne elektrane. A šta da smo celokupan sistem nuklearke prebacili u punopravni režim borbene pripravnosti?“, rekao je on.
Takođe je rekao i da je posada aviona „Rajanera“ bila u kontaktu sa aerodromom u Vilnjusu ali je ipak odlučila da sleti u Minsk.
„Nećemo padati na kolena i opravdavati se, objektivna informacija nije interesantna onima koji nas optužuju“, naglasio je on.
Lukašenko je ujedno i pozvao Zapad da objasni za koje specijalne službe je radio Roman Protasevič, osnivač Telegram kanala „Neksta“ koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim.
„Neka oni odgovore za koje službe je on radio, ko je plaćao tom kopiletu koji je išao i ubijao ljude u bratskoj Ukrajini?“, dodao je.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala