Kremlj i Bela kuća otkrivaju o čemu će razgovarati Putin i Bajden

© Sputnik / Alekseй Družinin / Uđi u bazu fotografijaSusret Putina i Bajdena u Moskvi 2011. godine
Susret Putina i Bajdena u Moskvi 2011. godine  - Sputnik Srbija, 1920, 25.05.2021
Pratite nas
Rusija i Amerika će razmotriti različite aspekte susreta predsednika dve zemlje, Vladimira Putina i Džozefa Bajdena, uključujući format sastanka, učešće delegacija, usvajanje dokumenata, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Portparolka Bele kuće Džen Psaki otkrila je i koje će teme kandidovati američka strana za predstojeći razgovor.
„Detalji nisu definisani, to ćemo tek razmatrati“, rekao je Peskov na pitanje novinara da li će susret Putin-Bajden biti u četiri oka ili će na njemu učestvovati i delegacije, kao i da li će biti potpisani neki dokumenti.
 Psaki rekla je da će Bajden na sastanku sa ruskim liderom razgovarati o strateškoj stabilnosti, Ukrajini i Belorusiji.
„Očekujemo da će oni dosta vremena posvetiti strateškoj stabilnosti, to se tiče pitanja kontrole nad naoružanjem“, rekla je Psaki novinarima.
Dodala je da Bajden planira da pokrene pitanje Ukrajine.
„Predsednik ima nameru da naglasi da Amerika podržava suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine“, dodala je Psaki.
Jedna od planiranih tema je i Belorusija, kao i pitanja iz sajber oblasti.
Susret Putina i Bajdena u Moskvi 2011. godine  - Sputnik Srbija, 1920, 11.05.2021
Lavrov otkriva o čemu bi mogli da pričaju Putin i Bajden
„Možda smo zaboravili proteklih godina, ali diplomatija funkcioniše ovako: ne sarađujemo i ne sastajemo se samo sa onim liderima sa kojima se slažemo. Važno je sastajati sa liderima i sa kojima imamo nesuglasice, a to se odnosi i na lidera Rusije. Ne gledamo na susret s Putinom kao na nagradu, već važan deo zaštite američkih interesa“, istakla je Psaki.
Prema njenim rečima, Amerika ne očekuje da će se odnosi dve zemlje, posle samita, odmah poboljšati ali priželjkuje početak predvidljivijih odnosa.
„Predložili smo samit jer smatramo da je to mogućnost da prezentujemo naše nacionalne interese i teme… Ne mislimo da će posle samita sve postati lako i bez problema, naprotiv, očekujemo da će kao i pre biti teških razgovora i da će se nastaviti konfrontacije u oblastima gde imamo neslaganja, ali to je mogućnost da se krene ka stabilnijim i predvidljivijim odnosima sa Rusijom“, rekla je Psaki.
Takođe je dodala da odluka o održavanju samita ne predstavlja slabost američkog predsednika.
„Time se demonstrira da se predsednik SAD ne boji da stane pred protivnikom i iskoristi mogućnost lične diplomatije da ukaže zbog čega je zabrinut i na oblasti gde postoji potencijal za saradnju, gde postoji obostrana korist.“
I ona je potvrdila da format samita i sastav delegacija nije preciziran, ali je na pitanje da li će na sastanku osim predsednika biti još neko rekla da obično prisustvuju predstavnici obe strane.
Ranije danas i u Moskvi i u Vašingtonu je potvrđeno da će se dvojica lidera sastati 15. i 16. juna u Ženevi.
Pročitajte još:
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala