Kao po komandi: Pljušte otkazi letova za Belorusiju

© Sputnik / Viktor Tolochko / Uđi u bazu fotografijaAerodrom u Minsku
Aerodrom u Minsku - Sputnik Srbija, 1920, 25.05.2021
Pratite nas
Nakon što su lideri EU pozvali evropske aviokompanije da ne lete preko Belorusije, masovno se otkazuju letovi za republiku. Sve je počelo sa Litvanijom…
Litvanske vlasti su prve zabranile avionima koji dolaze i odlaze iz zemlje da lete iznad Belorusije. 
„Incident (sa avionom "Rajan era") vrlo jasno je pokazao da, nažalost, čak i kada naši državljani lete u vazdušnom prostoru susedne nam države oni, nažalost, nisu bezbedni i ne znamo da li će avion biti prinuđen da sleti iz nekog razloga“, izjavio je juče ministar saobraćaja zemlje Marius Skuodis.
Nešto kasnije, agencija AFP je javila da i "Lufthanza" prekida letove iznad Belorusije.
Ovaj trend se jutros nastavio. Ovo su aviokompanije koje su se pridružile gore navedenoj zabrani: 
  • KLM (Holandija)
  • Er Frans (Francuska)
  • SAS (Švedska)
  • LOT (Poljska)
  • Viz er (Mađarska)
  • Er Baltik (Letonija)
  • Singapur erlajnz
  • Austrijan ervejz
  • Iberija (Španija)
  • Ukrajinske aviokompanije
  • Fin er (Finska)
Ovo sigurno neće biti puni spisak aviokompanija koje neće leteti iznad Belorusije.
Podsetimo, na sinoćnjem samitu lidera EU zatraženo je da se zabrani beloruskim aviokompanijama da lete iznad teritorije EU. Pored toga, evropskim avioprevoznicima je preporučeno da više ne lete iznad Belorusije.
© SputnikLetovi Belorusija
Letovi Belorusija - Sputnik Srbija, 1920, 13.07.2021
Letovi Belorusija
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala