Zaharova: Zapad da trezveno razmotri situaciju, postupci Minska u skladu s međunarodnim normama

© Sputnik / Alekseй Maйšev / Uđi u bazu fotografijaZgrada Ministarstva spoljnih poslova Rusije
Zgrada Ministarstva spoljnih poslova Rusije  - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Pratite nas
Koordinisana reakcija predstavnika EU, NATO i OEBS na prinudno sletanje aviona „Rajanera“ u Minsku izaziva čuđenje, rekla je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova. Ona je dodala da su postupci beloruskih vazduhoplovnih vlasti bili u skladu s međunarodnim normama.
Čuđenje izaziva koordinisana reakcija niza zapadnih zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući EU, NATO i OEBS. Oni zahtevaju da se pusti na slobodu Roman Protasevič i da se uvedu dodatne maksimalno oštre sankcije protiv Belorusije i kompanije ‘Belavia’. Želela bih da napomenem da su na slične događaje u drugim zemljama  reagovali na drugačiji način. A takvih primera je bilo dosta“, navela je Zaharova.
Moskva, međutim, smatra da je privođenje Protasoviča unutrašnje pitanje Belorusije, rekla je ona.
Zaharova je istakla i da su postupci beloruskih vazduhoplovnih vlasti bili u saglasnosti s međunarodnim normama.
„Prema zvaničnim informacijama beloruske strane, prinudno sletanje je izvršeno u skladu sa pravilima vazduhoplovne bezbednosti, prema odluci komandanta zbog pretnje terorističkim aktom. Postupci beloruskih vlasti su bile u skladu s međunarodnim normama“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Zaharova je pozvala Zapad da se uzdrži od duplih standarda i da bez emocija, trezveno, razmotri situaciju u vezi sa incidentom.
Ona je dodala i da je lovac beloruskih Oružanih snaga bio je podignut tokom leta „Rajanera“ jer se u blizini nalazila nuklearka.
„Lovac je podignut u cilju uspostavljanja kontrole i pružanja pomoći prilikom sletanja posebno imajući u vidu činjenicu da se u blizini nalazi nuklearka“, navela je Zaharova.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala