Zaharova: Šokantna reakcija Zapada na incident sa prinudnim sletanjem aviona u Minsku

© Foto : Press-služba MID RF / Uđi u bazu fotografijaPortparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Pratite nas
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova nazvala je šokantnom reakciju Zapada na incident sa sletanjem aviona kompanije „Rajan er“ u Belorusiji.
„Šokantno je da Zapad incident u vazdušnom prostoru Belorusije naziva ‘šokantnim’“, napisala je Zaharova na svom nalogu na Fejsbuku.  
Prema njenim rečima, „život ‘civilizovanih demokratija’ duž putanje ‘quod licet Iovi, non licet bovi’ “(što je dozvoljeno Jupiteru, nije dozvoljeno volu) odavno je zastareo zbog gubitka nekada vodeće istinske liderske osobine“. Ona je naglasila da su „krv i patnja miliona širom sveta izbili ispod zapadnih demagoga stolicu sa koje su oni propovedali“.
„Ili bi sve trebalo da bude šokantno: od prinudnog sletanja u Austriju aviona predsednika Bolivije na zahtev Sjedinjenih Američkih Država i u Ukrajini 11 minuta posle poletanja beloruskog aviona sa aktivistom antimajdana. Ili ne treba da šokira slično ponašanje drugih“, konstatovala je Zaharova.
Ona smatra da „upotreba informaciono-političkih kampanja za formiranje odgovarajuće percepcije preko medija već ne donosi željeni efekat – internet pamti sve slučajeve nasilnih otmica, prinudnih sletanja i ilegalnih hapšenja koje su izvršili „čuvari reda i morala“.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala