Snouden o incidentu sa letom „Rajaner“: Skandalozno
22:20 24.05.2021 (Osveženo: 13:34 27.04.2023)
CC BY 2.0 / Mike Mozart / Edward SnowdenEdvard Snouden
Pratite nas
Edvard Snouden, bivši saradnik CIA optužen u Americi za odavanje državnih tajni koji je dobio azil u Rusiji, prokomentarisao je prinudno sletanje aviona „Rajaner“ u Minsku i privođenje beloruskog blogera, istakavši da se radi o skandaloznom incidentu.
„Prinudno prizemljenje aviona s ciljem hapšenja disidenata uvek je bio skandalozni događaj. To je moderan izraz za ‘prinudnu ekstradiciju’ iz vremena Buša (međunarodne otmice ljudi od strane državnih agenata) i protiv toga se treba boriti“, napisao je Snouden na Tviteru.
Downing aircraft to pursue the arrest of dissidents has always been outrageous. It is the modern expression of Bush-era "extraordinary rendition" (international kidnapping by state agents), and should be opposed no matter the flag under which it occurs.https://t.co/MM2S1Ya2P9
— Edward Snowden (@Snowden) May 24, 2021
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još: