Najveća partija u evropskom parlamentu poziva na prekid avio-saobraćaja sa Belorusijom

© Sputnik / Alexey Vitvitsky / Uđi u bazu fotografijaZastave ispred zgrade Evropskog parlamenta u Strazburu.
Zastave ispred zgrade Evropskog parlamenta u Strazburu. - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Pratite nas
Najveća frakcija u Evropskom parlamentu, Evropska narodna partija, u svetlu incidenta sa prinudnim sletanjem aviona kompanije „Rajan er“ u Minsku poziva Evropsku uniju da u potpunosti prekine vazdušni saobraćaj sa Belorusijom, navodi se u saopštenju te stranke.
„U svetlu nečuvene otmice aviona ‘Rajan era’ u Belorusiji, frakcija Evropske narodne partije poziva vlade država-članica da deluju zajedno i odlučno u pogledu Minska. Pozivamo na potpuni prekid vazdušnog saobraćaja sa Belorusijom: ni letovi za ili iz Belorusije, ni letovi iznad Belorusije... Takođe zahtevamo da se hitno usvoji četvrti paket sankcija“, navodi se u saopštenju frakcije.
Ranije je portparol EPP rekao da ta frakcija pokreće hitnu raspravu o vanrednoj situaciji u Minsku u okviru Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta, a takođe poziva i samit Evropskog saveta, koji počinje u ponedeljak, da preduzme „odlučne mere“ protiv Belorusije.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Avion kompanije Rajan er na aerodromu u Viljnusu - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Beloruska služba za avio-saobraćaj: Ne možete naterati avion da sleti u Minsk, to je njihova odluka
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala