Litvanija zabranjuje letove koji prelaze preko vazdušnog prostora Belorusije

© REUTERS / ANDRIUS SYTASAvion kompanije "Rajan er"
Avion kompanije Rajan er - Sputnik Srbija, 1920, 24.05.2021
Pratite nas
Litvanske vlasti zabranile su avionima koji dolaze i odlaze iz zemlje da lete iznad Belorusije. Zabrana stupa na snagu 25. maja u ponoć po UTC.
Vlada je donela ovu odluku u ponedeljak nakon što je Belorusija prisilila putnički avion koji je leteo iz Atine za Viljnus da sleti u Minsk.
„Jučerašnji incident je vrlo jasno pokazao da, nažalost, čak i kada naši državljani lete u vazdušnom prostoru susedne nam države oni, nažalost, nisu bezbedni i ne znamo da li će avion biti prinuđen da sleti iz nekog razloga“, izjavio je ministar saobraćaja Marius Skuodis.
Ministar je dodao da poljska aviokompanija LOT, mađarski „Viz er“ i letonski „Er Baltik“ dobrovoljno izbegavaju vazdušni prostor Belorusije.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Pročitajte još:
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala