https://lat.sputnikportal.rs/20210524/eu-zamrzava-investicionu-pomoc-belorusiji-od-tri-milijarde-evra--1125438842.html
EU zamrzava pomoć Belorusiji od tri milijarde evra
EU zamrzava pomoć Belorusiji od tri milijarde evra
Sputnik Srbija
Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen saopštila je da EU zamrzava investicionu pomoć Belorusiji u vrednosti od tri milijarde evra. 24.05.2021, Sputnik Srbija
2021-05-24T19:43+0200
2021-05-24T19:43+0200
2022-09-29T13:54+0200
svet
vesti
evropska unija (eu)
belorusija
evropa
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/images/sharing/article/serbian-latin/1125438842.jpg?1664452472
Ona je, uoči početka samita evropskih lidera, saopštila da će jedno od pitanja na dnevnom redu biti i razmatranje uvođenja sankcija fizičkim licima koji su umešani u prinudno sletanje aviona "Rajan era" u Minsku, kao i protiv organizacija i avijacionog sektora Belorusije."Biće veoma snažan odgovor. Režim Lukašenka mora da shvati ozbiljnost posledica. Danas ćemo razgovarati o raznim opcijama sankcija, sankcijama protiv pojedinaca umešanih u otmicu aviona, kao i protiv preduzeća i ekonomskih struktura. Razmatraćemo i sankcije protiv vazduhoplovnog sektora u Belorusiji “, rekla je ona.Incident sa prinudnim sletanjem u MinskAvion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.Pročitajte još:
belorusija
evropa
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
svet, vesti, evropska unija (eu), belorusija, evropa
svet, vesti, evropska unija (eu), belorusija, evropa
EU zamrzava pomoć Belorusiji od tri milijarde evra
19:43 24.05.2021 (Osveženo: 13:54 29.09.2022) Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen saopštila je da EU zamrzava investicionu pomoć Belorusiji u vrednosti od tri milijarde evra.
"Postoji evropski ekonomsko-investicioni paket od 3 milijarde evra koji je zamrznut dok se Belorusija ne okrene demokratiji", rekla je Fon der Lajenova.
Ona je, uoči početka samita evropskih lidera, saopštila da će jedno od pitanja na dnevnom redu biti i razmatranje uvođenja sankcija fizičkim licima koji su umešani u prinudno sletanje aviona "Rajan era" u Minsku, kao i protiv organizacija i avijacionog sektora Belorusije.
"Biće veoma snažan odgovor. Režim Lukašenka mora da shvati ozbiljnost posledica. Danas ćemo razgovarati o raznim opcijama sankcija, sankcijama protiv pojedinaca umešanih u otmicu aviona, kao i protiv preduzeća i ekonomskih struktura. Razmatraćemo i sankcije protiv vazduhoplovnog sektora u Belorusiji “, rekla je ona.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.