Mazanje kravljom balegom protiv korone ― nova briga za lekare /foto/
12:58 11.05.2021 (Osveženo: 13:03 11.05.2021)
Pratite nas
Šef indijskog Udruženja lekara upozorio je svoje sunarodnike da ne praktikuju utrljavanje kravljeg izmeta kao tretman protiv virusa korana, jer broj novozaraženih dostiže novi maksimum. Istovremeno, Svetska zdravstvena organizacija je označila indijski soj virusa varijantom koja zabrinjava.
S obzirom na to da je bolnički sistem došao do tačke pucanja, lekari su ponovili upozorenje na alternativne tretmane i preventivne mere koji su postali popularni širom Indije.
10 Maj 2021, 12:23
Praksa nanošenja mešavine kravljeg izmeta i urina na kožu i čekanja da se osuši, pre nego što se opere mlekom, posebno je zabrinula lekare u Indiji.
„Ne postoje konkretni naučni dokazi da kravlji izmet ili urin deluju na jačanje imuniteta protiv kovida 19, to se u potpunosti zasniva na verovanju“, rekao je Rojtersu dr J. A. Jaialal, šef indijskog Udruženja lekara.
„Postoje i zdravstveni rizici koji su povezani sa razmazivanjem ili konzumiranjem ovih „preparata“ - druge bolesti mogu se proširiti sa životinje na ljude“, dodao je on.
Ministarka kulture Madja Pradeša Uša Takur tvrdila je u martu da bi „havan“ (ritualno spaljivanje) kravlje balege dezinfikovalo prostorije u kući na 12 sati.
A new phenomenon is sweeping thro India, there’s a belief that applying cow dung on your body is the cure to COVID-19.
— Kenya West© (@KinyanBoy) May 11, 2021
In Hinduism, the cow is a sacred symbol of life and the earth, & for centuries Hindus have used cow dung believing it has therapeutic &antiseptic properties. pic.twitter.com/nF2zhV5bF5
Za hinduiste, koji čine oko 80 odsto stanovništva Indije, krava je sveta životinja i pojavljuje se u nekoliko verskih rituala. Kravlji izmet se koristi čak i za čišćenje domova i u molitvenim ritualima.
Doctors in India are warning against the practice of using cow dung in the belief it will ward off COVID-19, saying there is no scientific evidence for its effectiveness and that it risks spreading other diseases https://t.co/Zu6Avvw3iU pic.twitter.com/Jjzc5pNqVG
— Reuters (@Reuters) May 11, 2021