Kako je rekla, ovaj projekat je imao na svom nalogu 800.000 pratilaca, a Fejsbuk je tu stranicu obrisao nakon što je objavljena reportaža o oslobađanju Aušvica i svrgavanju Musolinija.
„Objašnjenje je kao i uvek – zbog kršenja društvenih normi. Ne razumem šta je to moglo da naljuti društvo, fotografije Musolinija, spominjanje holokausta ili jednostavno postojanje projekta Redfiš koji nervira Zapad“, napisala je Simonjanova na svom Telegram nalogu.
Oglasila se i Ruska služba za nadzor u sferi komunikacija, informacionih tehnologija i medija (Roskomnadzor) koja je saopštila da je uputila pismo Fejsbuku sa zahtevom da se uklone sva ograničenja i objasne razlozi blokade naloga ruske televizije.
U pismu je navedeno i da takvi postupci administracije američke društvene mreže nisu u skladu sa ključnim principima slobode govora i širenja informacije.
Iz televizije RT navode da je ova reportaža bila objavljena povodom 76. godišnjice oslobađanja Aušvica i svrgavanja diktature u Italiji.
Takođe, iz televizije podsećaju da je samo nedelju dana pre brisanja „Redfiš“ naloga na Fejsbuku američki Džordžtaun univerzitet objavio je izveštaj u kojem je naveden „uspeh ruske propagande putem ovog projekta“.
Inače, projekat „Redfiš“ televizije RT se bavi sprovođenjem sopstvenih istraživanja i pravljenja kratkometražnih dokumentarnih priloga posvećenih socijalno-ekonomskim problemima.
Pročitajte još: