Ovaj izuzetan oporavak od prošlogodišnje duboke recesije uzrokovane pandemijom kovida 19, podstakli su jača privatna potrošnja i državni paket pomoći privredi i građanima, izveštava agencija AP.
U vladi i ekonomskim krugovima očekuju da će rezultati za tekući kvartal biti još bolji. Pojedini analitičari procenjuju da bi rast u periodu april-jun mogao da dostigne 10 posto ili više međugodišnje, podstaknut povećanjem broja ljudi koji putuju, kupuju, obeduju u restoranima, odnosno nastavljaju sa potrošačkim navikama kao pre korone.
Ekonomisti kažu da bi široko rasprostranjeno vakcinisanje i trend opadanja broja novih slučajeva infekcija, zamajac ponovnog otvaranja preduzeća, ogromna finansijska infuzija u vidu federalne potrošnje i ozdravljenje tržišta rada trebalo da pomognu da se očuva stabilan rast.
Za celu 2021. godinu predviđaju ekonomsku ekspanziju od blizu 7 procenata, što bi bio najbrži rast u jednoj kalendarskoj godini od 1984.
Ekonomski napredak postaje sve očitiji poslednjih nedelja. U martu su američki poslodavci otvorili 916.000 radnih mesta, najviše od avgusta 2020. Istovremeno, porastao je promet u trgovini na malo, povećana je aktivnost proizvodnog sektora, a poverenje potrošača je dostiglo najvišu kotu od početka pandemije.
Brzina ekonomskog oporavka SAD je utoliko važnija ako se u obzir uzme obim štete koju je nanela pandemija, počevši od marta prošle godine. Usled zatvaranja preduzeća i mera ograničenja kretanja, američka privreda je u periodu april-jun 2020. zabeležila rekordan pad od 31 odsto na godišnjem nivou, nakon čega je narednih meseci krenula uzlaznom putanjom.
Vlada je u današnjem izveštaju o BDP-u navela da je ekonomija zemlje ubrzala rast u kvartalu januar-mart sa nivoa od 4,3 procenta u poslednjem tromesečju 2020.
To je prva od tri procene rasta za poslednji lanjski kvartal, a vlada će u narednih nekoliko nedelja dva puta revidirati tu cifru, prenosi Tanjug.
Pročitajte još: