„Kao rezultat konflikta, koji su priredili Amerikanci, oni će izgubiti čak i one mogućnosti koje su do sada imali u našoj zemlji. Neće moći ni da putuju bez dozvole, imaće mali broj službenika i njihov rad će biti otežan. Mislim da to nije dobro za američku vladu, a za nas je dobro“, konstatovao je Medvedev.
„Oni sami sebi nanose štetu“, dodao je Medvedev i primetio da Vašington na to mora da obrati pažnju.
On je naveo da se ruske diplomate u drugim državama korektno ponašaju i da se ne mešaju u unutrašnje stvari država: „ne zamaraju se unutrašnjom politikom, ne pokušavaju da pomažu opoziciji, da im daju novac, putuju po zemlji i prate svakakve političke događaje“.
Medvedev je kao primer naveo da se ruske diplomate u SAD nisu „istakle“ ni u akcijama pokreta za zaštitu prava Afroamerikanaca. Po njegovim rečima, američke diplomate se, naprotiv bave takvim stvarima, često se suprotstavljajući vlastima zemalja u kojoj rade.
Po njegovom mišljenju, Vašington prema Moskvi koristi dvostranu taktiku, istovremeno pokušavajući da je zabije u ugao i razgovara o saradnji.
„Kako se meni čini, naši američki partneri sada koriste dvostranu taktiku i otvoreno govore da će vršiti pritisak na Ruse, da ih sabiju negde u ćošak, kako oni vole da na kaubojskom kažu 'Rusija mora da plati cenu'. Sa druge strane daju signale da su spremni da sarađuju u onim pravcima koji nam odgovaraju“, izjavio je Medvedev.
On smatra da će Rusija u ovoj situaciji polaziti od svojih nacionalnih interesa.
„Sjedinjene Američke Države nisu ta zemlja koja bi trebalo nekoga da kažnjava, iako naši prijatelji stalno pokušavaju da se mešaju u tuđe poslove, pokušavaju da se bave raznim aktivnostima na teritoriji drugih zemalja“, uveren je on.
Odgovarajući na molbu da prokomentariše oštre izjave predsednika SAD Džoa Bajdena na račun predsednika Rusije Vladimira Putina, Medvedev je primetio da „ni u kom slučaju ne treba koristiti neprimerene izraze kako biste ocenili svoje partnere. To je neproduktivno i vodi u ćorsokak“.
On je primetio da je u svakom slučaju potrebno sačuvati komunikaciju među državama i u tom smislu je, namere lidera dveju zemalja da održe sastanak, nazvao korakom u dobrom smeru.