„Sada učestvujem u procesu koji je razvijen pre mog dolaska (na mesto predsednika). Minski proces bi trebalo da bude fleksibilniji u ovoj situaciji. Trebalo bi da služi sadašnjim, a ne prošlim ciljevima“, izjavio je ukrajinski predsednik u intervjuu za „Fajnenšel tajms“.
„Postoje dve varijante: možemo promeniti Minski format, prilagoditi ga. Ili možemo iskoristiti neki drugi format. Važna je brzina. Tempo ovog procesa je važan, jer svakodnevno gubimo ljude“, objasnio je on.
Zelenski je istakao da želi da održi bilateralni sastanak sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, ističući da „(ukrajinskoj strani) nije važno mesto održavanja, već se radi o sadržaju“, pri čemu je odbacio predlog ruskog lidera, koji je preporučio da Kijev za rešavanje sukoba u Donbasu započne pregovore sa predstavnicima samoproglašenih republika.
Istovremeno, Zelenski je rekao da se neće složiti sa zahtevom ruskog lidera da prvo treba da održi pregovore sa „liderima separatista Donbasa“.
„Nemam nameru da razgovaram sa teroristima i jednostavno, to mi se ne čini mogućim na mom položaju“, istakao je Zelenski.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski ranije je u video-poruci o bezbednosnoj situaciji u zemlji predložio Putinu da se „sastanu bilo gde u ukrajinskom Donbasu gde se vodi rat“. Putin je nakon toga izjavio da bi ukrajinsko rukovodstvo za razmatranje pitanja o istoku Ukrajine prvo trebalo da se sastane sa rukovodstvom Donjecke i Luganske republike, a tek zatim sa predstavnicima Rusije. Ruski lider takođe je rekao da je spreman da primi Zelenskog u Moskvi u bilo koje vreme koje mu odgovara, ukoliko on želi da razgovara o bilateralnim odnosima.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima u kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
Pročitajte još:
- Šef administracije Zelenskog: Nekorektno pozivati Putina u Kijev
- Kijev: Spremni smo za sastanak sa Francuskom, Nemačkom i Rusijom u Donbasu, ali bez LNR i DNR