„Moramo da shvatimo da smo ekstremno nedisciplinovani. Prešao sam u subotu 50 kilometara Beogradom. Uočio sam da se apsolutno ni na jednom mestu ne poštuju mere — 100 odsto se ne poštuju mere u kafićima, baštama“, rekao je Kon.
On je podsetio da je obavezno nošenje maski u baštama, osim u situacijama kada se pije piće i konzumira hrana.
„Ne interesuje me da li neko misli da li to treba da se sankcioniše, ali ne može da se očekuje da kasnije nema posledica“, istakao je Kon za TV K1.
„Ne treba ništa dirati“
Kon je naveo da se od Kriznog štaba očekuje odluka o otvaranju.
„Da li očekujete da će biti išta drugačije u zatvorenom nego u otvorenom? Svi se ponašaju u kafiću kao da su u zaštićenom, kao u bunkeru, što je potpuno naopako. Ne napadam nikoga, samo konstatujem. Ne mislim da treba zatezati ili popuštati mere, ne treba dirati ništa“, kazao je Kon.
Predstojeći praznici bi mogli malo da uspore pad broja novozaraženih, napomenuo je Kon, navodeći da bi bila šteta da nam se ponovo virus pokrene nakon Uskrsa.
Kon je ukazao i da se približava kraj školske godine, mature, kao i da predstoji period svadbi.
„Ponašamo se kao da se apsolutno ništa ne dešava. Mislite da ćemo na stadionu drugačije da se ponašamo? Muzičari nisu problem, epidemiološki, jer su na pet metara od stola ili imaju pleksiglas ispred sebe. Jedna je mogućnost da se testiraju oni koji dolaze na veselje, ili da budu vakcinisani, a oni koji nisu, moraju da koriste maske“, izričit je Kon.
O kaznama za nepoštovanje epidemioloških mera, Kon je rekao da je to za nekoga motivacija i da bi bilo drugačije da su one veće.
„Da je kazna 800 evra kao u Sloveniji, drugačije bi bilo. U Velikoj Britaniji je 10.000 funti, ali nije poenta u kaznama. Da je uspešno sprovedeno ovo sa baštama, mirno bi mogli da dočekamo svadbe i kraj školske godine“, kazao je Kon.
Prema njegovom mišljenju, sve bi moglo da se otvori samo pod uslovom da se poštuju mere, preneo je Tanjug.
„Postoji ogroman pritisak da se sve otvori. Kada nam opada broj obolelih, ne smemo da dozvolimo da se brojke opet podignu. U Beogradu je prosek kod vakcinisanih 59 godina, a gradom najviše cirkulišu između osobe između 20 i 50 godina. Situacija zavisi od cirkulacije virusa“, naveo je Kon.
Saznajte: Kakve posledice je pandemija virusa korona ostavila na populaciju u Srbiji.