„Mogu da konstatujem da se u izveštaju Informacione službe za bezbednost govori o tome da nema dokaza ili potvrda da su dva agenta posetila područje Vrbjetice. Posle eksplozija u Vrbetici, kontraobaveštajna služba rad šest godina ni u jednom od svojih godišnjih izveštaja, čak ni u njihovom poverljivom delu, nije ništa saopštavala o mogućem učešću (u organizovanju eksplozija) agenata ruskih specijalnih službi“, naglasio je Zeman.
Nijedna suverena država ne može dozvoliti da dva strana agenta izvrše teroristički napad na njenoj teritoriji u kojem su poginula dva češka državljana i u kojem je naneta velika materijalna šteta, rekao je češki lider.
„S druge strane, razmatramo dve verzije. Prva je da su se eksplozije dogodile zbog nepažljivog rukovanja municijom, a druga ─ da su za to krivi agenti stranih specijalnih službi“, precizirao je Zeman.
Predsednik je takođe apelovao da se sačekaju rezultati istrage o incidentu i dodao da u potpunosti veruje češkoj policiji i Generalnom tužilaštvu koji vodi istragu. Prema njegovim rečima, u slučaju eksplozija postoji još mnogo nejasnoća, ali policija i Generalno tužilaštvo rade na njihovom uklanjanju.
„Pre donošenja zaključaka o eksplozijama u selu Vrbjetice, potrebno je sačekati rezultate istrage koja je u toku", objasnio je Zeman.
Obaveštajne igre
Zeman nije isključio mogućnost da je ono što se dešava oko priče sa eksplozijama igra obaveštajnih službi, što bi moglo imati ozbiljne posledice po zemlju.
Prema njegovim rečima, ako se dokaže da iza eksplozije stoje ruski agenti, onda Rusija mora da plati za to, na primer, neučestvovanjem „Rosatoma“ na tenderu za izgradnju nuklearne elektrane „Dukovani“.
„Ako, naprotiv, ova sumnja (o učešću ruskih obaveštajnih službi u incidentu) bude opovrgnuta, onda se radi o obaveštajnoj igri koja bi mogla imati ozbiljne posledice po politički život Češke“, istakao je Zeman.
On je dodao da ni on ni njegovi saradnici nisu bili u kontaktu sa predstavnicima Rusije u slučaju eksplozije.
Prema njegovim rečima, ustanovljena je veza između bugarskog trgovca oružjem i eksplozija u Vrbjetici.
Podsetimo, premijer Češke Andrej Babiš 17. aprila je saopštio da Prag sumnjiči ruske obaveštajne službe da su odgovorne za eksploziju u skladištu municije u selu Vrbjetice 2014. godine. Istog dana, Češka je proterala 18 ruskih diplomata.
Sledećeg dana Rusija je 20 zaposlenih u češkoj ambasadi proglasila za persone non grata. Nakon toga je Ministarstvo spoljnih poslova Češke odlučilo da broj zaposlenih u ambasadi Rusije u Pragu do kraja maja izjednači sa brojem zaposlenih u češkom predstavništvu u Rusiji, što znači da bi Prag trebalo da napusti oko 70 zaposlenih u ruskoj ambasadi.
Pročitajte još: