„Videli smo izveštaje u ruskim državnim medijima o navodnoj zaveri protiv Aleksandra Lukašenka, kao i njegove lične izjave u medijima. Bilo kakav nagoveštaj da su američke vlasti stajale iza pokušaja atentata na Lukašenka ili učestvovale u njemu apsolutno nije istinit“, istakao je portparol Stejt departmenta.
Predstavnik Stejt departmenta dodao je da su Sjedinjene Američke Države spremne da pomognu svom državljaninu koji je priveden u slučaju pokušaja ubistva predsednika Belorusije.
„Videli smo saopštenja da je u Minsku priveden američki državljanin. Kad god je neki američki državljanin priveden u inostranstvu, spremni smo da pružimo sve potrebne konzularne usluge“, precizirao je on.
Prema njegovim rečima, američke vlasti uvek pozivaju sve zemlje da „pažljivo i na osnovu reciprociteta“ postupaju sa licima sa američkim dvojnim državljanstvom, čak i ako nemaju takvu obavezu prema Bečkoj konvenciji.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je 17. aprila objavio da je privedena grupa ljudi koja je pripremala atentat na njega i njegovu decu. Prema rečima predsednika, u ovo su umešane američke obaveštajne službe. Kako je saopštila Federalna služba bezbednosti Rusije (FSB), u Moskvi je, između ostalog, priveden i advokat sa američkim i beloruskim državljanstvom Jurij Zenkovič, koji je zajedno sa ostalim članovima grupe planirao vojni puč 9. maja u Minsku.
Posle predsedničkih izbora održanih u Belorusiji 9. avgusta 2020. godine, na kojima je šesti put pobedio Aleksandar Lukašenko, koji je, prema podacima Centralne izborne komisije, dobio 80,1 odsto glasova, u zemlji su počeli protesti opozicije, povremeno praćeni neredima.
KGB Belorusije je 11. februara objavio da se situacija u zemlji stabilizovala, vrhunac protesta prošao, a njihova održavanja praktično su prekinuta. Protiv niza beloruskih opozicionih lidera pokrenuti su krivični postupci, uključujući i za pozive na zauzimanje vlasti, stvaranje ekstremističkih grupa i zaveru čiji je cilj preuzimanje državne vlasti na neustavan način.