Međutim, sada satelitski snimci pokazuju da tog masivnog glečera više nema, odnosno da je razbijen u više manjih delova, za koje američki Nacionalni centar za podatke o ledu kaže da ih više i ne vredi pratiti.
A68 se odvojio od ledene oblasti na ivici antarktičkog poluostrva i godinu dana je uglavnom mirovao, međutim, onda je počeo da pluta prema severu i da ubrzava usled jakih struja i vetrova.
Težak milijardu tona, glečer je krenuo ka Južnoj Džordžiji, britanskoj ostrvskoj teritoriji u južnom Atlantiku, sa plićacima gde se istopi većina lednika, preneo je Tanjug, pozivajući se na svetske medije.
This is the end of A68 and the whole family of icebergs it spawned. It started the size of Delaware, but the largest remaining piece is 3x2 NM, which is admittedly is a big chunk of ice, but small by #Antarctica standards. It broke up ~140NM NE of S Georgia. @tomalak55 @usnatice pic.twitter.com/Wtg07zNq8V
— Iceberg Mayhem 🧊🇦🇶 (@Readinger11) April 16, 2021
Ovaj glečer je nekako uspeo da izbegne tu sudbinu, ali su ga umesto ostrvskih plićaka, progutale toplije vode i više temperature vazduha u Atlantiku, i razbile ga u delove.
„Zapanjujuće je da je A68 trajao toliko. Razbio se na četiri, pet delova, a onda su se ti delovi dodatno razbili u još manje“, rekao je Ejdrijan Lakmen, sa univerziteta u Svonsiju.
A68 će najbolje ostati upamćen po prvom glečeru koji je postao zvezda na društvenim mrežama, jer su ljudi iz celog sveta kačili satelitske snimke lednika.