Studija Univerziteta Oksford, po prvi put, otvara pitanje rizika od krvnih ugrušaka u vezi sa američkim vakcinama zasnovanim na mRNK platformi, novoj i ranije netestiranoj tehnologiji. Studija, bazirana na podacima više od 35 miliona ljudi, objavljena je 15. aprila.
Oxford University published an important study based on more than 489k mRNA vaccine recipients that shows that the risk of portal vein thrombosis appears to be 30 times higher with mRNA vaccines (Pfizer and Moderna) than with AstraZeneca’s. pic.twitter.com/boxPFjAOO4
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 16, 2021
Tvorci vakcine „Sputnjik Ve“ dodali su da je rizik od razvoja cerebralne venske tromboze, što je glavni razlog zbog kog su mnogi regulatori predložili suspenziju vakcina koje proizvode „Astra zeneka“ i „Džonson i Džonson“, „izgleda veoma sličan za „Astra zenekinu“ vakcinu (pet na milion) kao i kod „Fajzerove“ i „Modernine“ mRNK vakcine (četiri na milion)“.
The risk of cerebral vein thrombosis, which caused many regulators to pause or discontinue using AstraZeneca’s and J&J vaccines, appears to be very similar for AstraZeneca’s vaccine (5 in a million) as for Pfizer’s and Moderna’s mRNA vaccines (4 in a million). pic.twitter.com/KZcMCIQVXd
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 16, 2021
Usred kontroverze oko retkih slučajeva krvnih ugrušaka tokom upotrebe vakcine, američki regulatori ove nedelje predložili su pauzu u upotrebi „Džonson i Džonson“ vakcine dok se ti slučajevi ne istraže. Ranije je Evropska medicinska agencija (EMA) saopštila da je našla moguću vezu između vakcine „Astra zeneke“ i veoma retkih slučajeva krvnih ugrušaka kod nekih odraslih koji su primili vakcinu. To saopštenje dovelo je do toga da nekoliko zemalja odlože upotrebu „Džonson i Džonson“ i „Astra zeneka“ vakcine. Obe vakcine koriste platformu adenovirusnih vektora.
Početkom 2021. godine, podaci ukradeni sa servera EMA tokom hakerskog napada, koji su se pojavili na internetu, otkrili su da se „Fajzer“, proizvođač mRNK vakcine, suočio sa ozbiljnim problemima tokom prelaza između laboratorijske i serijske proizvodnje za masovnu upotrebu. Podaci su pokazali da je integritet RNK u serijskim primercima drastično opao, što je sledstveno dovelo do opadanja bezbednosti.
Štaviše, nizak integritet u kombinaciji sa visokim dozama znači da pacijent prima više okrnjene RNK, koja ne stvara imunitet na kovid-19, već umesto toga izaziva dodatan škodljiv stres za humani imuni sistem.