Patrušev upozorava Upozorio je da Ukrajina i njeni zapadni pokrovitelji planiraju da destabilizuju situaciju na Krimu.
Uz njihovu podršku, objašnjava, Kijev bi mogao da organizuje provokacije uz pogibiju svojih vojnika i gubitak vojne tehnike a s ciljem da počnu oružana dejstva protiv Krima.
„Flertujući sa novom američkom administracijom, Kijev je spreman da gurne zemlju u vojnu avanturu bez obzira na dalje pogoršanje ekonomske situacije u zemlji“, rekao je on.
Neprijateljske i destruktivne aktivnosti usmerene protiv Krima treba žestoko sprečavati, dodao je on i istakao da su potrebne dodatne mere za zaštitu građana Krima.
Kako je naveo na sastanku u Sevastopolju posvećenom pitanjima nacionalne bezbednosti na Krimu, destruktivno ponašanje Amerike, NATO-a koji je pod njihovom kontrolom, niza zemalja EU i Ukrajine usmereno je na diskreditaciju unutrašnje i spoljne politike Rusije, nanošenje štete njenom autoritetu i međunarodnom ugledu, širenje ekstremističke i nacionalističke ideologije.
Patrušev je rekao i da ukrajinske specijalne službe pokušavaju da izvedu diverzije i terorističke napade na Krimu pre svega na infrastrukturnim objektima i objektima od životnog značaja.
„Porast terorističkih pretnji uslovljn je agresivnom, antiruskom politikom Ukrajine, pokušajima da na poluostrvu formiraju tajne ćelije zabranjenih međunarodnih terorističkih organizacija, kao što su ‘Hizb ut-Tahrir al-Islami’ i ‘Jehovini svedoci’ “, rekao je Patrušev.
Kako je dodao, ukrajinske specijalne službe i ekstremističke organizacije konstantno izazivaju provokacije na državnoj granici, pokušavaju da na teritoriji Krima izvedu diverziono-terorističke akcije.
Prema rečima Patruševa, tokom prošle godine na Krimu je osujećeno šest terorističkih napada, deset terorističkih zločina i 23 zločina povezana sa ekstremizmom.
On je dodao i da su na teritoriji Ukrajine organizovani centri za obuku jedinica za diverzije i obaveštajne delatnosti uz podršku Zapada.
„Nije isključeno da oni koji se tamo budu obučavali budu usmereni na pripremu terorističkih napada ne samo u Rusiji nego i na teritoriji drugih zemalja“, rekao je Patrušev i dodao da je rizik od terorističkih napada na Krimu povezan i sa činjenicom da se iz inostranstva vraćaju borci međunarodnih terorističkih organizacija.
Krim se ujedinio s Rusijom posle referenduma koji je održan u martu 2014.godine nakon državnog udara u Ukrajini, na kom se većina stanovnika Republike Krim i Sevastopolja izjasnila za ulazak u sastav Rusije.
Ukrajina smatra Krim svojom teritorijom, ali privremeno okupiranom, dok su ruske vlasti više puta saopštavale da su se Krimljani demokratskim putem i u skladu sa međunarodnim pravom i statutom UN izjasnili za prisajedinjenje Rusiji. Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da je to pitanje zatvoreno.
Pročitajte još:
- Čekajući Godoa: Oficir NATO-a posavetovao Ukrajini kako da vrati Krim
- Zaharova: Moskva poziva Kijev i NATO da prekinu kampanju rusofobije