Tadić od heroja do tragičara, Zagrepčani razočarali posle istorijske pobede

© AP Photo / Peter DejongSrpski fudbaler Dušan Tadić u duelu sa fudbalerom Rome
Srpski fudbaler Dušan Tadić u duelu sa fudbalerom Rome - Sputnik Srbija, 1920, 08.04.2021
Srpski fudbaler Dušan Tadić mogao je da bude heroj holandskog Ajaksa, ali je promašio penal. Zbog toga, ali i dosta propuštenih prilika, je njegova ekipa doživela neočekivan poraz.

Ajaks je u prvom meču četvrtfinala Lige Evrope na domaćem terenu izgubio od Rome rezultatom 2:1.

Tadić je odigrao generalno dobar meč, a u 39. minutu je kaznio promašaje italijanskog predstavnika.

Kapiten Srbije je odigrao odličan dupli pas sa Dejvijem Klasenom, koji je pogodio mrežu gostiju.

Kopljanici su na poluvreme otišli sa prednošću, a već u 53. minutu su mogli da je dupliraju.

Upravo je Tadić tada iznudio jedanesterac, a onda preuzeo odgovornost i stavio loptu na belu tačku – i šutirao jako loše.

Lopta je išla maltene direktno u golmana Paua Lopesa, koji ju je olako zaustavio.

Vučici nije bilo potrebno puno vremena da kazni rivala, pa je već u 57. minutu došla do izjednačenja.

Lorenco Pelegrini je došao do pogotka direktno iz slobodnog udarca, ali mu je u tome značajno pomogao protivnik.

Inače rezervni golman Ajaksa Kjel Šerpen je katastrofalno reagovao i uradio nešto što bi donekle moglo da se okarakteriše i kao autogol.

Holandski predstavnik je posle primljenog gola zaigrao dosta bolje i krenuo da stvara velike prilike.

Antoni, Renš i Brobi su mogli da donesu pobedu svojoj ekipi koja bi im značila pred revanš u Rimu, ali je Roma uspevala da se odbrani, a onda još jednom kaznila rivala.

Katastrofalnu reakciju odbrane domaćina posle kornera iskoristio je Ibanjez, koji je poslao neodbranjiv udarac i postavio konačan rezultat.

Dinamo iz Zagreba nije uspeo da ponovi briljantnu partiju koju je pružio u osmini finala protiv Totenhema, kada je zabeležio istorijsku pobedu.

Zagrepčani, koji su bili oslabljeni zbog povrede nekoliko bitnih igrača, su poraženi na svom „Maksimiru“ rezultatom 1:0 od španskog Viljareala.

Situacija je mogla da bude dosta drugačija da gol Miroslava Oršića nije poništen zbog malog ofsajda u 26. minutu.

Strelac jedinog gola bio je Gerard Moreno u 44. minutu sa bele tačke.

Mančester junajted je opravdao ulogu favorita i nadigrao Granadu na gostovanju.

Crveni đavoli su došli do pobede od 2:0, kojom su napravili krupan korak ka plasmanu u polufinale Lige Evrope u revanšu koji će se igrati u Mančesteru.

Strelac prvog gola bio je Markus Rašford u 31. minutu utakmice.

Za konačnih 2:0 za goste pobrinuo se Bruno Fernandeš u 90. minutu, sa bele tačke.

Arsenal i Slavija iz Praga su u Londonu odigrali nerešeno, rezultatom 1:1.

Početku utakmice je prethodio zanimljiv prizor, pošto su igrači Arsenala klečanjem nastavili da iskazuju podršku žrtvama rasizma u SAD, dok igrači češkog kluba to nisu uradili.

To nije bio uvod u preterano interesantan početak meča, ali jeste u izuzetno zanimljivu završnicu.

Svi su mislili da će Slavija napraviti iznenađenje i zabeležiti remi u Londonu, ali je skupo plaćeni Nikola Pepe u 86. minutu utakmice doneo prednost Tobdžijama i obrisao znoj sa čela navijača svog kluba.

On je manje od deset minuta ranije ušao na teren kao rezervista i sjajnim potezom „bocnuo“ golmana gostiju.

​Ipak, radovanje Pepea i saigrača nije dugo trajalo, pošto je u nadoknadi vremena usledio šok.

Iskusni Tomas Holes je u 94. minutu utakmice iskoristio konfuziju u kaznenom prostoru Arsenala, natrčao na loptu i glavom je smestio iza leđa Bernta Lena.

Slavija sada ima istorijsku priliku da savlada engleskog giganta i plasira se u polufinale Lige Evrope.