Život za odbranu grada dalo je 11 pilota. Oni su se, zajedno sa ostalim jugoslovenskim vazduhoplovcima, hrabro suprotstavili rojevima nemačkih aviona koji su nadirali. Izvori sa nemačke strane navode da je tako brutalan napad bio posledica Hitlerovog besa i želje za osvetom.
Obeležavajući osamdesetu godišnjicu od početka Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, u Galeriji Doma Vojske Srbije „Beograd” otvorena je izložba „April ’41”.
Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević i zamenik gradonačelnika Goran Vesić prisustvuju izložbi pod nazivom „Obeležavanje 6. aprila 1941. - 80 godina od bombardovanja Beograda” povodom osam decenija od bombardovanja u Drugom svetskom ratu.
Na postavci, koju je pripremio Ruski dom uz podršku Grada Beograda, Fondacije Besmrtni puk Srbija i Omladinskog pozorišta DADOV predstavljeni su tematski radovi poznatih autora.
Ministarka kulture Maja Gojković je istakla da 6. april nije samo dan kada je i u Srbiji (1941) počeo Drugi svetski rat i kada je nemilosrdno bombardovana prestonica Kraljevine Jugoslavije, već i jedan od najtužnijih datuma srpske i svetske kulture.
"Pre tačno 80 godina, u bombardovanju Beograda Narodna biblioteka Srbije bila je jedna od prvih meta nacističkih aviona. Njeno razaranje 1941. godine spada među najveće zločine nad kulturom koje su nacisti počinili u Evropi. Tog dana, uništavanjem nacionalne biblioteke, jedne od najznačajnijih ustanova kulture svake države, pokušano je zatiranje kulturnog i nacionalnog identiteta jednog naroda" istakla je Gojkovićeva.
Potpredsednica Vlade i ministar kulture i informisanja Maja Gojković i upravnik Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo će položili su vence povodom obeležavanja Dana sećanja na stradanje Narodne Biblioteke Srbije u nacističkom bombardovanju Beograda 1941. godine.
Zamenik gradonačenika Beograda Goran Vesić rekao je da je 6. april 1941. jedan od najtužnijih datuma u istoriji Beograda.
“Vraćeni smo nekoliko decenija unazad, ali najstrašnije su ljudske žrtve. Danas je prvi put s nama venac položio i nemački ambasador. To pokazuje saosećanje. Naša obaveza je da se sećamo žrtava i bombardovanja“, poručio je on nakon polaganja venaca na Spomen groblje žrtvama bombardovanja 1941.
Ministarka za rad Darija Kisić Tepavčević poručila je da Srbija na današnji dan odbacuje svaki oblik neonacizma i neofašizma.
„Da se ne zaboravi i nikada ne ponovi, zbog toga smo danas ovde. Da negujemo sećanje i odamo počast žrtvama koji su izborili slobodu za nas“, rekla je Kisić Tepavčević nakon polaganja venaca na Spomen groblje žrtvama bombardovanja 1941.
Polaganju venaca na Spomen-groblju prisustvovali su i predstavnici vojnih atašata SAD, Kanade, Alžira, Belorusije, BiH... Vence su položili ministarka za rad Darija Kisić Tepavčević, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i nemački ambasador u Srbiji Tomas Šib.
Predstavnici gradskih vlasti, Ambasade Rusije u Srbiji, vojnog atašata Rusije u Srbiji i Ruskog doma polažu vence na Spomen-groblje žrtvama bombardovanja i palim ruskim braniocima Beograda 1941.
Nakon parastosa, prisutni su položili cveće i vence kod spomen-obeležja u porti Vaznesenjske crkve, u čast žrtvama bombardovanja.
Parastosu prisustvuju direktor Ruskog doma Jevgenij Baranov, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, kao i predstavnici vojnih atašata Rusije u Srbiji. Parastosu prisustvuju i predstavnici ruske ambasade u Beogradu.