Na vrhu jednog takvog sistema oblaka tokom tropske oluje 2018. godini bilo je -111 stepeni, što je rekordno niska temperatura, odnosno najniža zabeležena na „nakovnju“, navedeno je u nedavno objavljenom naučnom radu.
Oblak u formi nakovnja je zapravo kumulonimbus (debeli i gusti oblak koji se uzdiže strmo uvis) na čijem se vrhu oblikovao ravni deo. Kada tok vazduha u oblaku dostigne vrh donjeg sloja atmosfere ili troposfere, on će se obično izravnati i raširiti, pri čemu će poprimiti poznati oblik nakovnja.
U slučaju veoma snažne oluje, strmo kretanje vazduha može da probije gornji deo troposfere, tropopauzu, i prodre u stratosferu. To se dogodilo 29. decembra 2018, kada su stručnjaci zabeležili super hladni oblak, južno od ekvatora u zapadnom delu Tihog okeana, koji se nalazio na oko 20,5 kilometara nadmorske visine.
„Ovaj fenomen nazivamo prekoračenjem vrha (engl. overshooting top)“, rekao je geofizičar i klimatolog Simon Proud sa Univerziteta Oksford u Velikoj Britaniji, jedan od autora studije kojom je zabeležena rekordno niska temperatura.
„Prekoračenja vrhova su prilično česta, vidimo ih i u Velikoj Britaniji. Ali ovde se radi o značajnom prekoračenju. Obično se tokom prekoračenja vrha oblak hladi za oko 7 stepeni Celzijusa na svaki kilometar iznad tropopauze. A ovde smo imali temperaturu koja je za 13 ili 14 stepeni hladnija od tropopauze, tako da se radilo o velikom prekoračenju“, rekao je Proud za britanske medije, prenosi hrvatski Indeks.
Podaci istraživanja ukazuju na to da bi se broj ovakvih super hladnih oluja mogao povećavati. U poslednje tri godine bilo ih je u jednakom broju kao u poslednjih 13 godina. To je važno znati jer što je hladnija oluja, to je verovatnije da će ona izazvati opasne vremenske neprilike, poput munja i poplava.
„Ova rekordna super hladna oluja bila je usred ničega, što je zapravo dobro. Da smo se nalazili ispod nje, bili bismo kompletno mokri i izbombardovani gradom“, kazao je Proud.
„Izgleda da su tokom poslednjih 20 godina ove hladne olujne grmljavine postale češća pojava. Zanimljivo je da u ovom delu sveta tropopauza zapravo postaje sve toplija, pa je za očekivati da tamo nađemo toplije, a ne hladnije oblake. To verovatno znači da imamo više ekstremnih oluja jer beležimo veća prekoračenja vrha nego pre“, dodao je.
Pročitajte još:
- Šta se zaista događa — globalno zagrevanje ili zahlađenje?
- Snimljen brod koji "lebdi" iznad mora /foto/
- Ciklon-bomba: Strašne scene oluje koja je rušila sve pred sobom /video/