Prema Ustavu Jermenije, predsednik može u roku od tri dana da premijeru, koji mu se obratio s molbom u vezi sa imenovanjem, da vrati taj dokument sa primedbama.
Ako premijer ne prihvati primedbe onda je predsednik dužan da potpiše odgovarajući akt ili da se obrati Ustavnom sudu. Ako predsednik to ne uradi, akt stupa na snagu automatski.
Sarkisjan je vratio predlog premijeru sa primedbama u vezi sa imenovanjem Davtjana i odmah potom ponovo dobio nacrt ukaza.
„Predsednik neće potpisati ukaz niti će se obratiti Ustavnom sudu“, navodi se u saopštenju na sajtu predsednika.
Ranije je Pašinjan pokrenuo proceduru imenovanja Davtjana za načelnika Generalštaba umesto general-pukovnika Onika Gasparjana, čije nadležnosti, po tvrdnjama premijera su prestala 10. marta. Gasparjan je izjavio da će osporiti svoju smenu pred Administrativnim sudom.
Nova politička kriza rasplamsala se u Jermeniji posle premijerovih neopreznih reči o ruskim sistemima „Iskander“.
Zamenik načelnika Generalštaba Oružanih snaga Jermenije Tiran Hačatrjan ismejao je premijera, zbog čega je smenjen, a ubrzo nakon njega i načelniku Generalštaba Oniku Gasparjanu ponuđeno je da podnese ostavku.
Oružane snage Jermenije nakon toga su izdale saopštenje u kojem traže ostavku samog Pašinjana. Premijer je ovo ocenio kao pokušaj prevrata i pozvao svoje pristalice da izađu na ulice. U međuvremenu, opozicija je podigla barikade i šatore u blizini parlamenta. Oni nisu raspoloženi za pregovore sa vlastima i traže ostavku premijera.