„Cenimo naše odnose sa Japanom, predsednik je više puta govorio o tome. Razvijaćemo ih i tokom dijaloga rešavati sva najteža pitanja naših bilateralnih odnosa“, rekao je Peskov novinarima.
On je primetio da su rusko-japanski kontakti bogati i izrazio nadu da će se ova dinamika „nastaviti nakon što se svi vratimo u normalan život posle kovida“.
Na pitanje novinara da prokomentariše izveštaje nekih japanskih medija da bi Kurilska ostrva navodno mogla da pređu u ruke Japanu nakon smene vlasti u Rusiji, Peskov je posavetovao da ne čitaju takve medije.
„Ne čitajte te medije. U svim zemljama, uključujući Japan, ima mnogo ekstremista, mnogo pristalica takvih ultrastavova i veoma mnogo onih koji pokušavaju da tim ultrastavovima zamene konstruktivan pristup perspektivama za razvoj bilateralnih odnosa“, objasnio je Peskov.
Spor oko Kurila
Odnosi Rusije i Japana godinama su u senci nepostojanja mirovnog sporazuma. Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomaj, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Tokio je vraćanje tih ostrva postavio kao uslov za zaključivanje mirovnog sporazuma sa Ruskom Federacijom, koji nakon Drugog svetskog rata nije potpisan.
SSSR i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju. Sovjetski Savez se nadao da će ta Deklaracija okončati spor, ali je Japan smatrao da je dokument samo deo rešenja problema i nije odustao od pretenzija na ostrva. Kasniji pregovori nisu dali rezultate i mirovni sporazum nakon Drugog svetskog rata nikada nije ni potpisan.
Stav Moskve zasniva se na tome da su Južni Kurili ušli u sastav Sovjetskog Saveza nakon Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima, koji ima odgovarajuće međunarodno-pravno utemeljenje, nije upitan.
U novembru 2018. godine u Singapuru je održan sastanak predsednika Rusije Vladimira Putina i japanskog premijera Šinza Abea. Strane su se dogovorile da ubrzaju pregovarački proces o mirovnom sporazumu zasnovanom na Zajedničkoj sovjetsko-japanskoj deklaraciji iz 1956. godine. To je ozbiljan ustupak Japana, jer je do sada njegov zvaničan stav bio — da se mu prvo vrate četiri ostrva Kunašir, Iturup, Šikotan, Habomaj, pa da se tek nakon toga zaključi mirovni sporazum.
Pročitajte još: