Američki vojni resor je precizirao da su to zahtevi zakona Sjedinjenih Država o budžetskim izdvajanjima za nacionalnu odbranu.
Istovremeno, Pentagon je apelovao na Ukrajinu da nastavi sa reformama radi povećanja transparentosti i odgovornosti u nabavkama i modernizacije odbrambenog sektora, kao i da pojača civilnu kontrolu nad oružanim snagama.
Podsetimo, portparol američkog vojnog resora Džon Kirbi izjavio je ranije da će Pentagon pružiti vojnu pomoć Ukrajini u iznosu od 125 miliona dolara.
Kako je rekao Kirbi, ovo potvrđuje spremnost SAD da Kijevu obezbedi „odbrambeno naoružanje kako bi Ukrajina mogla efikasnije da se brani od ruske agresije“.
Početkom februara, državni sekretar SAD Entoni Blinken uverio je ukrajinskog ministra inostranih poslova Dmitrija Kulebu da je administracija Džozefa Bajdena spremna da pruži vojnu pomoć Kijevu.
Sa svoje strane, Rusija je više puta saopštavala da će isporuke naoružanja Kijevu dovesti do eskalacije konflikta u Donbasu. Protiv naoružavanja Kijeva se izjasnio i jedan broj evropskih političara. Predsednik Nemačke Frank Valter Štajnmajer izjavio je da su isporuke oružja Kijevu vrlo riskantan i kontraproduktivan put izlaska iz krize.
Pročitajte još: