Crveno-bela tragedija u nekoliko činova /video/

© REUTERS / DANIELE MASCOLODetalj sa utakmice Milan – Crvena zvezda
Detalj sa utakmice Milan – Crvena zvezda - Sputnik Srbija, 1920, 26.02.2021
Fudbaleri Crvene zvezde bili su bolji rival u dvomeču šesnaestine finala Lige Evrope protiv Milana. Ipak, iako su crveno-beli imali više od igre, dalje je prošao italijanski velikan.

Zvezdi je na kraju presudilo dugo osporavano pravilo o golu u gostima, odnosno pravilo o tome da u slučaju nerešenog rezultata posle 180 minuta utakmice dalje prolazi ekipa koja je postigla više golova van domaćeg terena.

O ukidanju tog pravila spekuliše se godinama i vrlo je moguće da u nekoj od narednih sezona ono ne bude na snazi. Nažalost po srpskog predstavnika to još nije slučaj.

Zvezdi je, pored tog nesrećnog pravila, presudila i sama Zvezda.

Neverovatan je podatak da su dva od tri Milanova gola došla sa bele tačke, a da je jedan preostali bio delo Radovana Pankova, štopera crveno-belih.

Kao da Zvezdi nije bio dovoljan hendikep to što su igrali protiv neuporedivo skupocenijeg rivala, već je, pored dva penala i autogola, „morala“ da zaradi i dva crvena kartona.

Isključenja

Prvi je dobio levi bek Milan Rodić u 77. minutu utakmice u Beogradu, nakon nesmotrenog starta nad Pjerom Kaluluom, kojeg ne bi faulirao da je znao gde se Francuz nalazi.

Drugi je zaslužio Marko Gobeljić na sličan način, u 70. minutu utakmice u Milanu. Potpuno nepotrebno je faulirao Hakana Čalhanoglua na protivničkoj polovini i posle serije nešto grubljih faulova zasluženo dobio isključenje.

Penali

Crveno-beli su u dvomeču dobili jedan penal, naspram dva skrivljena, i tu ništa nije bilo sporno.

Alesio Romanjoli je loše pozicionirao ruku i lopta ga je pogodila u istu nakon ne preterano dobrog šuta Dijega Falčinelija. Tu situaciju je mirno rešio Gejlor Kanga.

Prvi penal Milana, koji je sviran pri rezultatu 1:1 u Beogradu u 69. minutu, skrivio je tragičar prvog meča Radovan Pankov.

Ta situacija je bila dosta sumnjivija od prethodne, ali je arbitar tada pokazao da kontakt u kaznenom prostoru, ma koliko bio mali, zahteva jedanaesterac.

Pankov tragičar

Kada pominjemo Pankova definitivno moramo da pomenemo i njegov autogol iz prvog meča.

Pankov je imao rutinski posao pred sobom u 42. minutu utakmice u Beogradu, pošto je slabašan centaršut Kastiljeha mogao da nekoliko načina da pošalje daleko od gola Borjana.

Nažalost je nekako uspeo da prevari i Borjana i sebe i loptu pošalje u sopstvenu mrežu.

Gobeljić tragičar

Ako je Pankov bio tragičar u prvom meču, to je u drugom definitivno bio Marko Gobeljić, koji je pored pomenutog crvenog kartona imao i jednu kolosalnu propuštenu šansu, kao i načinjen penal.

Gobeljić je u sedmom minutu natrčao na udarac Rebića, ruke pokušao da skloni ispred sebe, ali ga je lopta ipak pogodila u iste.

Iako šut nije išao u okvir gola, iako je Gobeljićeva ruka bila maltene uz telo... sudija je dosudio jedanaesterac, kojim su Rosoneri poveli na San Siru.

Majstorije

Tokom ovog više nego zanimljivog dvomeča viđeno je i nekoliko poništenih golova, ali ni u jednoj situaciji nije bili spornog momenta, pa je potrebno pohvaliti rad VAR sobe.

Od ukupno šest golova, tri je došlo sa penala, jedan je bio autogol, a dva su bila mini-majstorije...

Milana Pavkova u nadoknadi utakmice u Beogradu...

I El Fardua Bena u 24. minutu utakmice u Milanu.

Zaključak je da je Zvezdina sudbina u februaru bila sportsko-tragična. Srpski tim je definitivio bio bolji od Milana, ali to mu nije donelo prolaz u osminu finala.

Pored načinjenih penala i crvenih kartona bilo je i nekoliko povećih prilika pred golom Donarume, definitivno više nego što ih je bilo pred „vratima“ Milana Borjana.

​► Borjan: Da se Milan brani na San Siru...; Ivanić: Ne znam da li sam tužniji ili ponosniji