Moskva je, ističe Rjabkov, spremna da sprovede detaljnu reviziju odnosa sa Amerikom.
„Jedno, međutim, znam, i u to sam uveren: u slučaju pokušaja vršenja pritisaka mi ćemo odgovoriti čvrsto, pritisku nećemo podleći i Amerikanci to moraju da shvate. Od prvih dana rada na, nadam se, normalizaciji i poboljšanju odnosa, oni moraju da shvate da se sa Rusijom ne može razgovarati sa pozicije sile“, istakao je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, Rusija za sada nema potpunu sliku o tome šta tačno Amerikanci žele od odnosa dve zemlje, na šta su spremni, šta će iz zaostavštine prethodne dve administracije da sačuvaju, šta se u sadašnjoj situaciji može razvijati, od čega odustati.
Kao pozitivne primere, naveo je saradnju na deeskalaciji u Sriji i kosmos. Kotrola naoružanja biće deo dijaloga sa Vašingtonom, ali rezultati nisu unapred određeni, a sasvim je moguće da nedavno produženje sporazuma START bude jedini rezultat u odnosu između dve zemlje.
Kada je reč o Sporazumu o otvorenom nebu i mogućem povratku Amerike, Rjabkov kaže da Rusija ostavlja otvorena vrata za tu mogućnost, ali da neće beskonačno čekati da Amerika sabere misli i odmeri argumente ‘za’ i ‘protiv’.
„Naše unutrašnje pripreme za izlazak iz Sporazuma nisu prekinute. Kada se one završe, a ukoliko SAD do tada ne saopšte da li su spremne da se vrate u Sporazum, Rusija će predati notu o tome da napušta Sporazum“, naveo je Rjabkov.
Na pitanje kako u Moskvi vide to što Vašington radi na merama protiv Rusije u vezi sa „kršenjem ljudskih prava“, kao i diskusije o proširenju sankcija prema projektu gasovoda „Severni tok 2“, Rjabkov kaže da je Moskva „izgubila predstavu“ o tome koliko su već puta Amerikanci uvodili sankcije.
Uz ocenu da je to nešto što ujedinjuje demokrate i republikance u Kongresu, Rjabkov kaže da Rusija, bez obzira na to neće odustati od konstruktivne agende u odnosima sa SAD, ali ako politika SAD ostane ista, ako njen ključni element i dalje bude pritisak, onda će ruska strana aktivno nastaviti politiku obuzdavanja Amerike u svim pravcima.
Kako je rekao, Moskva će međunarodnoj zajednici demonstrirati da multilateralni svet nije apstraktan pojam, da postoji alternativa američkom diktatu i politika konsolidacije zdravih snaga kao protivteža američkoj spoljnopolitičkoj i informativnoj agresiji.
Ideolozi antiruskog kursa, koji diktiraju ton u Vašingtonu, moraju da shvate da će, ako u američkoj politici bude dominirao upravo taj kurs, naš odgovor će biti sve čvršći, ističe Rjabkov.
Takođe, apsolutno je uveren da će ‘Severni tok 2’ biti izgrađen i da ih u tome neće sprečiti nikakve američke sankcije.
Jedna od potencijalnih oblasti saradnje i je borba protiv virusa korona, a na pitanje da li je u perspektivi moguće da Rusija podnese zahtev za registraciju svojih vakcina u SAD, Rjabkov odgovara:
„Sve je moguće, zašto da ne? To je zajednički problem i što su naši zajednički napri jači u toj oblasti to bolje za sve.“
Pročitajte još: