Kipar je kupio ruske sisteme PVO S-300 još sredinom 90. godina prošlog veka. Međutim, zbog oštre reakcije Turske sistemi su u dogovoru sa Atinom razmešteni na grčkom ostrvu Krit, a zatim predati u vlasništvo Grčke.
„To oružje – S-300, nalazi se u arsenalu NATO sistema. Po ugledu na to kako se koristi u kritskom modelu – i mi ćemo takav predlog izneti na dnevni red pregovora. Sjedinjene Američke Države i mi možemo da nađemo rešenje problema sa S-400“, rekao je Akar novinarima, prenosi televizija „Haberturk“.
On je dodao da se u arsenalu mnogih zemalja koje su ranije bile u Varšavskom paktu, a zatim se pridružile NATO-u, i dalje nalazi oružje iz sovjetskog perioda.
Isporuke ruskih PVO sistema S-400, koje su izazvale krizu u odnosima Turske i Sjedinjenih Američkih Država, počele su sredinom jula 2019. godine.
Vašington je zahtevao da Ankara odustane od dogovora i zauzvrat kupi američke sisteme „Patriot“, preteći da će odložiti ili čak otkazati prodaju najnovijih lovaca F-35 Turskoj, kao i da će uvesti sankcije u skladu sa Zakonom o suprotstavljanju američkim protivnicima posredstvom sankcija.
Ankara je odbila da učini ustupke i nastavila pregovore o dodatnoj seriji S-400. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da bi krajem januara trebalo da počnu pregovori sa Rusijom po pitanju isporuke drugog puka protivvazduhoplovnih sistema S-400. Kako je rekao, Turska po tom pitanju nema nameru da traži dozvolu od Sjedinjenih Američkih Država.
Pročitajte još: