Borelj je u saopštenju istakao da je neophodno da diplomatski kanali komunikacije ostanu otvoreni ne samo kako bi se radilo na deeskalaciji incidenata ili kriza, već i kako bi se razmenjivali mišljenjima i porukama.
Takođe je navedeno i da je EU zabrinuta sa pitanjem ljudskih prava u Rusiji, a ujedno je izneta i osuda po pitanju presude opozicionaru Alekseju Navaljnom. Upućen je i apel ruskim vlastima da se Navaljni pusti na slobodu.
U saopštenju je ponovo kritikovana odluka Moskve da se trojica diplomata Nemačke, Švedske i Poljske proteraju iz Rusije zbog učešća u neodobrenim akcijama protesta i upućen je još jedan apel da se ta odluka revidira.
Borelj je u saopštenju ponovo negirao da su te diplomate na bilo koji način prekršili svoja punomoćja u skladu sa njihovim diplomatskim statusom.
Takođe je saopšteno i da je Borelj pred odlazak iz Mosvke obišao mesto na kojem je ubijen ruski političar i opozicionar Boris Njemcov. Takođe se sastao i sa predstavnicima javnih i nevladinih organizacija koji se, kako se navodi, suočavaju sa čitavim nizom ograničenja po pitanju obavljanja njihovih delatnosti.
Podsetimo, Rusija je proterala trojicu evropskih diplomata – iz Nemačke, Poljske i Švedske zbog učešća u neodobrenim protestima koji su održavani u Rusiji u znak podrške opozicionaru Alekseju Navaljnom.
Inače, Simonovski sud u Moskvi u utorak je doneo odluku da se Navaljnom ukine uslovna kazna u slučaju „Iv Roše“ i zameni kaznom od 3,5 godine zatvora. Ubrzo nakon toga, vodeće zapadne zemlje, uključujući Sjedinjene Američke Države, Nemačku, Francusku i Veliku Britaniju, apelovale su na ruske vlasti da oslobode opozicionara.
Pročitajte još: