„Savršeni“ Danci ponovo prvaci sveta u rukometu

© REUTERS / MOHAMED ABD EL GHANYJakob Holm
Jakob Holm - Sputnik Srbija
Rukometaši Danske s maksimalnih devet pobeda i epitetom „savršeni“, stigli su do titule prvaka sveta, nakon što su u velikom finalu pobedili Šveđane rezultatom 26:24 (13:13). Danci su protiv „tri krune" uspeli da odbrane tron na koji su zaseli još 2019. godine.

U velikom finalu Svetskog prvenstva u rukometu održanog u Egiptu snage su odmerile dve skandinavske selekcije - Danska i Švedska.

​Danci su do poslednjeg stepenika stigli sa maskimalnih osam trijumfa, dok je jedan od njih bio posle produžetka i sedmeraca i to protiv domaćina Egipta.

S druge strane, Šveđani takođe nisu znali za poraz, s obzirom na to da su imali šest pobeda i dva nerešena rezultata.

Proslavljeni rukometaš Veselin Vujović - Sputnik Srbija
„Bivši selektori Srbije treba da se zapitaju šta su radili“ /video/

Predvođeni Mikaelom Hansenom koji je postigao sedam golova, te Nilsenom koji se zaustavio na koti pet, Danci su uspeli ponovo da budu bolji od svih.

I to po drugi put, dok su se Šveđani okitili petim srebrom na svetskim prvenstvima.

Kod Danaca je očekivano bio sjajan Mikel Hansen, a prvi put je u prvom poluvremenu jedna ekipa povela dva razlike - 8:6. Bilo je to u 19. minutu, kada su se Danci „odlepili“ na dva gola.

U izuzetno uzbudljivom susretu koji je, kao i većina finala, obilovao neizvesnošću, dve skandinavske selekcije su uglavnom bile izjednačene. To potvrđuje i rezultat na poluvremenu - 13:13.

Ipak, u nastavku su Danci bili snalažljiviji, pokretljiviji i uspešniji, a na golu je blistao impresivni Landin koji je imao čak 15 odbrana. Odličan je bio i njegov kolega iz redova švedske, Palička je imao osam odbrana. Najefikasniji u taboru „tri krune“ bio je Vane sa pet golova, Lagergren je postigao četiri.

Rezultatski egal bio je sve do 47. minuta, kada je Danska slomila otpor Šveđana i na kraju slavila rezltatom 26:24.

► Skandinavsko finale: Danci srušili Špance, sa Šveđanima za titulu prvaka sveta