Černov je u Srbiju stigao 1912. godine kao dopisnik ruskih novina „Novoje vremja” i „Ruskoje slovo”, objavljeno je na Fejsbuk stranici „Meet the Serbs“.
Imao je ugovor i sa francuskim izdavačima, pa su njegove fotografije iz perioda Prvog balkanskog rata objavljene u listu „Ilustrasion“ (L'Illustration). Nastavio je sa radom i za vreme Drugog balkanskog rata. Tokom 1913. snimio je dva kratka filma, „Jedrene posle zauzeća“ i „Bitka na Bregalnici“, a u avgustu 1913. priredio je izložbu sa 400-500 fotografija iz perioda balkanskih ratova u Oficirskom domu u Beogradu.
U septembru 1914. vrhovna komanda srpske vojske priključila ga je filmskoj ekipi Đoke M. Bogdanovića, vlasnika bioskopa „Kasina”. Ekipa je snimala dešavanja na frontu prema reci Savi, grad Šabac u ruševinama, prelazak srpske vojske preko Save, dejstva u Sremu i razaranje Beograda.
On se i u tom periodu bavio fotografijom i učestvovao je u povlačenju srpske vojske preko Albanije.
Samson Černov je autor i čuvene fotografije srpskog vojnika „Oko sokolovo“ na kojoj je prikazan Dragutin Matić i koja je postala planetarno poznata.
Po dolasku na Krf, predsednik srpske vlade, Nikola Pašić, odlučio je da ga pošalje u Evropu. U Londonu je 5. juna 1916. u Galeriji Kraljevskog instituta otvorena izložba fotografija i akvarela „Srbi, decembra 1915“ s motivima iz ratova 1912-1915, a izložbu je otvorio ruski knez Mihail Mihailovič Romanov.
Izložbi su prisustvovali Nikola Pašić, ambasadori svih savezničkih država i oko 600 drugih zvanica, a sam Černov je tom prilikom govorio o borbama srpskog naroda protiv Turaka i kasnije protiv Austrijanaca i Nemaca.
Černov je i posle Velikog rata svojim radovima prikazivao borbu Srba, pa je tako organizovana i izložba njegovih fotografija u SAD, o čemu je izveštavao i „Njujork tajms“.
Černov je i u Parizu o istoj temi održao seriju predavanja.
Pročitajte još:
- Poslednja noć Živojina Mišića: Kad bi znali Rusi, samo kad bi znali...
- „Svi imamo jednu majku – otadžbinu“: Priča o herojstvu 1.300 kaplara i borbi za slobodu Srbije
- Srpski junaci od Kosovskog boja do Košara: Istorija se ponavlja onima koji je zaboravljaju