Rusija: Nadamo se da će EU odoleti ucenama zbog „Severnog toka 2“

© Foto : © Nord Stream 2 / Axel SchmidtPostavljanje cevi gasovoda "Severni tok 2"
Postavljanje cevi gasovoda Severni tok 2 - Sputnik Srbija
Pratite nas
Rusija očekuje da Evropska unija neće popustiti pred ucenama Vašingtona u vezi sa projektom „Severni tok 2“, njegov završetak doprineće energetskoj bezbednosti Evrope, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

„Završetak zajedničkog komercijalnog projekta ‘Gasproma’ i niza vodećih evropskih energetskih kompanija za izgradnju gasovoda ‘Severni tok 2’ objektivno će ojačati međusobnu povezanost Rusije i EU u ekonomskoj sferi i doprineti energetskoj bezbednosti Evrope“, ističe se u saopštenju Ministarstva.

Ministarstvo je navelo da se nada „da će naši... partneri (iz EU) odoleti ucenama Vašingtona koji preti da će primeniti eksteritorijalne sankcije protiv učesnika u ovom projektu u cilju promocije svog skupog i neekološkog gasa iz škriljaca u Evropi“.

Izgradnja gasovoda

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.

Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bore Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU. SAD su uvele sankcije gasovodu u decembru 2019. godine, usled čega je švajcarska kompanija „Olsiz“ bila primorana da zaustavi radove na polaganju cevi.

Polaganje cevi je nastavljeno godinu dana kasnije kada je brod za polaganje cevi „Fortuna“ položio 2,6 kilometara cevi u nemačkim vodama. Nakon toga je, prema podacima „Nord strim 2 AG“ (operatera projekta), nedovršeno ostalo približno 148 kilometara cevovoda od ukupne dužine od 2.460 kilometara – ostalo je da se postavi još 120 kilometara cevi u vodama Danske i oko 28 kilometara u nemačkim vodama. Danske vlasti dozvolile su mogućnost nastavka radova pomoću „Fortune“ od 15. januara, a nemačka dozvola za ovaj brod važi do kraja maja.

Istovremeno su u januaru Sjedinjene Američke Države proširile sankcije protiv „Severnog toka 2“ proširivši ih na usluge ispitivanja, inspekcije i sertifikacije, kao i usluge ili kapacitete za nadogradnju plovila za polaganje. Ubrzo nakon toga, norveška kompanija DNV GL najavila je da će prekinuti sve aktivnosti u vezi sa inspekcijom gasovoda i da neće moći da ga sertifikuje. A 19. januara SAD su uvele sankcije i brodu „Fortuna“ i njegovom vlasniku, kompaniji „KVT-Rus“.

Pročitajte još:

 

 

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala